YYS Elektronik Başvuru İşlemleri Genelgesi Yayımlandı

Son Güncellenme Tarihi: 25.09.2021 |

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, 2021/24 sayılı “YYS Elektronik Başvuru İşlemleri” konulu bir Genelge yayımladı.

YYS Elektronik Başvuru İşlemleri Genelgesi Yayımlandı

Genelgede, Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne ilişkin e-Devlet Kapısı aracılığıyla yapılacak başvuru işlemlerinin ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Elektronik Başvuru İşlemleri Kılavuzu’na göre yürütülmesi gerektiği bildirildi.

Yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne ilişkin elektronik başvuru işlemlerini, firmanın Yükümlü Kayıt Takip Sisteminde (YKTS) kayıtlı doğrudan temsilcileri veya “YYS e-başvuru” profilinde yetkilendirilmiş temsilcilerinin gerçekleştirebileceği ifade edildi.

YKTS’de “YYS e-başvuru” profilinde yetkilendirme işlemleri aşağıdaki şekilde yapılacak:

1- Yetki verilecek temsilci, YKTS YYS E-Başvuru profiline elektronik ortamda kaydedilir.

2- Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü e-başvuru Yetkilendirme Formu, yetki verilen temsilcinin bilgilerini içerecek şekilde ve içeriğindeki açıklamalar çerçevesinde doldurulur.

3- Yetki verilen kişinin SGK Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi, e-Devlet üzerinden alınarak çıktısı forma eklenir. Anılan belgenin başvuru tarihinden en fazla bir ay önce alınmış olması şarttır.

4- YKTS’de oluşturulan kaydın onaylanması için başvuru formu ve yetki verilen çalışanın SGK Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi ile herhangi bir gümrük müdürlüğüne başvurulur.

5- Kayıt Belgesi, doğrulama kodu ile https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama adresinden ya da akıllı telefonlarda bulunan e-Devlet Belge Doğrulama uygulaması ile kare kod okutularak idare tarafından doğrulanır ve içeriği kontrol edilir.

6- Formun ve ekindeki belgenin uygun olduğu anlaşıldıktan sonra idare YKTS'deki kaydı onaylar.

Bununla birlikte 13.07.2020 tarih ve 2020/17 sayılı Genelge’nin yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

İlgili Genelge için tıklayınız.
İlgili Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü e-başvuru Yetkilendirme Formu için tıklayınız.
İlgili Yetkilendirilmiş Yükümlü Elektronik Başvuru İşlemleri Kılavuzu için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler