Sanayicimiz Zarar Görürse Misilleme Kalkar - Haki DEMİRTAŞ

Konuşmacı: Haki DEMİRTAŞ
Son Güncellenme Tarihi: 4.07.2018

Sanayicimiz Zarar Görürse Misilleme Kalkar - Haki DEMİRTAŞ

ABD'de Donald Trump'ın demir çelik ürünlerinin ithalinde ek gümrük vergisi uygulama kararı almıştı. Ardından Türkiye'de bu karara karşılık bazı ürünlerde misilleme kararı almıştı. Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Haki Demirtaş ile alınan bu kararları değerlendirdik.ABD ek mali yükümlülükleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bilindiği üzere ABD 23 Mart 2015 tarihinden bu yana demir çelikte yüzde 25, alüminyumda da yüzde 10 ilave gümrük vergisi getirdi ve uygulamaya da koydu. Başta AB üye ülkeleri olmakla birlikte, Çin karşı ülkemiz de bu ülkeler içerisindeydi kararlar uygulayacağını deklare etmişti. Bu paralelde ABD bu ilave tedbirleri alırken müttefiklik içerisinde olduğu ülkeleri ve savunma harcamalarını dikkate alarak bazı ülkeleri bu vergilerden muaf tutacağını dile getirmişti. Ancak birçok ülkenin bu anlamda müttefik görülmediğini gördük. Burada tabi caizse ticaret savaşı gerçekleşiyor. Biz de bundan etkileniyoruz. ABD'nin bu aldığı tedbir kararına karşılık Türkiye pazarında ABD'nin güçlü olduğu pirinç, kömür, alkollü içkiler, otomobil gibi ürünlere ilave vergiler getirilmesi ile ilgili bir karar aldık. Bunu vermeden önce de Ekonomi Bakanlığı'nın DTÖ ile ilişkiler kurduğu ve gerekli çalışmalar yaptığını kulislerden duymuştum.

Bu görüşmelerin sonucunda da bu kararın çıkması uygun görüldü. Dediğiniz gibi 25 Haziran tarihli Resmi Gazete de yayımladı. İstisna olarak da yayınladığı tarihten önce 21 Haziran da yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bu karardan sonra bahsedilen ürün gruplarının karşılığında ne kadar gümrük vergisi alınacağı belirlendi. Burada bunu doğru buluyor muyuz? Bildiğiniz gibi devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık verme tavrı vardır. Mütekabiliyet esası denilen bir esas. Mütekabiliyet açısından bu kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte ABD'lilerin bir sözü vardır. Altını olan kuralı koyar, kuralı koyan altını alır. Bu minvalde düşündüğümüz zaman, ABD ile Türkiye'nin karşılıklı kılıçları çekmelerinin sonucunu ilgili kurumlar düşünmüştür. Sonuç olarak bu tarz ülkelerin ekonomik saldırıları mutlaka olacaktır. Soğuk savaşlardan çıktık. İnsanları ya da ülkeleri cezalandırmanın en büyük enstrümanı ekonomi oluyor. Ülke olarak bu tarz saldırıları bertaraf etmek için ürün çeşitliliğimizi, birlik ve beraberliğimizi yeniden tahkim etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kendi sanayicimiz zarar görürse bunu elbette kaldırabilir. Burada Türkiye ticari kaygılarını düşünecektir. Önlem alacaktır, aldığı tedbirden daha fazla zarar göreceğini ön görürse elbette kaldırabilir. Her zaman Türkiye'nin elinde. Özellikle ABD ile yaptığımız çelik ve alüminyum ihracatında zararla, ABD'den aldığımız ürünlerdeki zararın karşılaştırması yapılacaktır. Burada ilerleyen günlerde bunu göreceğiz. Kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik o seviyeye tekrar gelmemiz lazım. Artık savaşlar kılıçla yapılmıyor. Ekonomi kullanılıyor o noktada da çok güçlü olmamız gerekiyor.

Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Söyleşiler