İleri'ye Dönüşüm Zirvesi Emre Eldener ve Cavit Uğur Röportajı

Konuşmacı: Gümrük TV
Son Güncellenme Tarihi: 11.10.2019

İleri'ye Dönüşüm Zirvesi Emre Eldener ve Cavit Uğur Röportajı

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği organizasyonunda "İleri'ye Dönüşüm Zirvesi" yapıldı.

UTİKAD tarafından ilki geçen yıl 'Geleceğin Lojistiği' olarak düzenlenen zirve bu yıl 'İleri'ye Dönüşüm temasını benimsedi. Ulusal ve uluslararası sektör temsilcilerinin yer aldığı zirvede lojistiğin ileriye dönüşümü, z kuşağının iş hayatına katılması, küresel ekonomik gelişmelerin etkileri ve dijitalleşme konuşuldu.

"En Çok Ülkeye Uçan Hava Kargo Firmasıyız"
Zirvenin açılış konuşmasını yapan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, "Sizlerle bir arada olmaktan ve buraya gelmiş olmaktan çok mutluyum. Bugün burada yapacağımız paylaşımlar sektörümüze artı değer kazandıracak. Zaman zaman beklentilerin değişmesi, gelişmelerden kaynaklı adaptasyon maliyetlerini çok fazla arttırmadan çalışmalar yapmak önem kazanıyor. Artık bir de Hizmet İhracatçıları Birliğimiz var. Hepimiz çok ciddi bir biçimde lojistik sektörünün görüşlerinin aktarılmasında Hizmet İhracatçıları Birliği'ni bir köprü olarak kullanmaya çalışıyoruz. Burada çok değerli sektör paydaşlarımız bulunuyor. HİB çatısı altında toplandığımız zaman sesimiz daha gür çıkacaktır ve daha fazla katkı verebiliriz. Lojistiğin dünyadaki serüveninde tedarik zinciri rekabet dönemine geçiyoruz. Hızlı, süratli, ekonomik, ürüne zarar vermeden bu işlemin yapılabilmesi büyük önem kazandı. THY olarak lojistiğe çok fazla önem veriyoruz. Özellikle hava kargoda önemli bir filo oluşturmaya başladık. Dünyada en çok ülkeye uçan hava kargo şirketi ünvanına sahibiz. Bunların hepsi sizlerin sayesinde oldu." ifadelerini kullandı.

"Dijital Dönüşüm Denizcilik Sektörünü de Etkiliyor"
İMEAK Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise yaptığı konuşmada, "UTİKAD sektörümüzün önemli bir parçası. Her zaman sıkıntı ve sorunları onlarla birlikte aşmaya çalışıyoruz. Günümüzde ileriye dönüşüm tabiri çok sık konuşulmaya başlandı. Dijital dönüşüm tabi denizcilikte de olmazsa olmaz bir hale geldi. Blockchain sadece denizcilik ile ilgili olmasa da bizi de yakından ilgilendiriyor. Operasyonel faaliyetleri geliştirmeye yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 2019 yılında ilk defa insansız gemi denemeleri yapılmaya başlandı. Yakın bir mesafe içinde insansız gemiler faaliyete başlayacak. Deniz kazalarında insan faktörü yüzde 75. Bunun önlenmesi yönünde bu gelişmeler önemli bir yere sahip. Bu durum bazı olumsuzlukları da mutlaka beraberinde getirecektir. İşsizlik gibi. Ama yapılan çalışmalar ile bunun da önüne geçileceğine inanıyorum." dedi.

Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Söyleşiler