Hangi Tip Eşyalar Antrepoya Konulabilir?

Konuşmacı: Orçun KAPLAN
Son Güncellenme Tarihi: 18.05.2016

Hangi Tip Eşyalar Antrepoya Konulabilir?

GY 330

Serbest dolaşıma girmemiş eşya, Gümrük antreposuna konulması halinde ihracata bağlı önlemlerden yararlanabilen serbest dolaşımda bulunan eşya gümrük antrepolarına konulabilir. Serbest dolaşımda bulunan eşyanın antrepoya konulması durumunda söz konusu eşyanın ihraç edilmesi veya gümrükçe onaylanmış diğer bir işlem ya da kullanıma tabi tutulması zorunludur. Ancak eşyanın ihracının veya gümrükçe onaylanmış bir işlem ya da kullanıma tabi tutulmasının mümkün olmadığı hallerde bir takvim yılında beş defayı geçmemek üzere yetkilendirilmiş gümrük müşaviri veya gümrük memuru gözetiminde eşyanın antrepodan çıkartılmasına izin verilerek beyanname iptal edilir.

Satıcı veya göndericisi belli, alıcısı emre olan eşya, antrepo işleticilerinin sorumluluğu altında genel antrepolara konulabilir. Bu şekilde genel antrepoya konulan eşyanın, alıcısının belirlenmesinden sonra tamamen veya kısmen gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına izin verilir.

Parlayıcı, patlayıcı, yanıcı ve yanmayı artırıcı eşya, Korunmaları, soğuk hava depolarında olduğu gibi özel tertibat gerektiren eşyaların özel düzenek ve yapılara sahip genel veya özel antrepolara konulması zorunludur.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar