Antrepo Nedir?

Konuşmacı: Orçun KAPLAN
Son Güncellenme Tarihi: 18.05.2016

Antrepo Nedir?

Antrepo, gümrüklere gelen ticari eşyanın konulduğu yer, ardiye anlamına gelir. Gümrük Kanunun 93 üncü Maddesinde gümrük antreposu, gümrük gözetimi altında bulunan eşyanın konulması amacıyla kurulan yerlerdir, diye tanımlanmaktadır. Serbest dolaşımda olmayan yani ithali gerçekleşmemiş eşyanın sergilendiği fuar ve sergiler de antrepo sayılır. Ayrıca gümrük kapılarında eşya satışı yapmak üzere açılan mağazalar ve bunların depoları da özel antrepo statüsündedir. 

Gümrük Antreposu,  genel ve özel antrepolar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Eşyanın konulması için herkes tarafından kullanılabilen antrepolar, genel antrepo, yalnız antrepo işleticisine ait eşyanın konulması amacıyla kullanılan antrepolar ise özel antrepo olarak adlandırılır.

Eşyanın antrepo rejiminde kalış süresi sınırsızdır. Eşyanın antrepo rejimi beyanında bulunulmasından kullanıcı sorumludur.

Gümrük antrepo işletmesine izin verilen kişi antrepo işleticisi olarak tanımlanmıştır. Eşyanın antrepo rejimi beyanında bulunan kişi veya bu kişinin hak ve yükümlülüklerinin devredildiği kişi ise kullanıcı olarak tanımlanmıştır.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Diğer Videolar