Vatandaşa Sorduk 'Kimler İhracat Yapabilir ?'

Son Güncellenme Tarihi: 25.06.2018 |

Vatandaşa Sorduk 'Kimler İhracat Yapabilir ?'

Vatandaşa Sorduk 'Kimler İhracat Yapabilir ?'
Vatandaşa Sorduk 'Kimler İhracat Yapabilir ?' başlıklı sokak röportajımızı aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz. Kimler İhracat Yapabilir?

İhracat nedir biliyor musunuz?

İhracat yurt içinde üretilen bir malın veya hizmetin yurt dışına transferidir. En kısa haliyle böyle söyleyebilirim.Kimler ihracat yapabilir?

Bence bir mal veya hizmet üreten herkes, bu ürünün dış piyasada rekabet edebileceğini düşünen ülke için olumlu getirisi olabileceğini düşünen herkes ihracat yapabilir.

 Siz daha önce ihracat yaptınız mı?

Kimyasal ham madde satan bir firmada çalışıyorum yaklaşık 25 yıldır. Zaman zaman ihracat yaptık ama genelde biz iç piyasaya ithalat yapan firmalara mal veriyoruz. Kanunları yönetmelikler iyi bilirseniz bence yürütülebilir bir süreç. Bence iyi bilmek gerekiyor.  Özellikle gümrük mevzuatını iyi bilen müşaviriniz olması gerekir. Atlanacak en ufak nokta hazırlıkları boşa çıkartabilir, kazancınızı baltalayabilir, süreç uzayabilir gümrükte takılabilirsiniz. Tamamen zarara uğratabilir sizi. Dolayısıyla mevzuatın çok iyi bilinmesi gerekiyor bence.

Türkiye fındık ihracatında adından bahsettiren önemli bir ülke. Fındıkları satıyoruz ülkeler bunu işleyerek çikolata olarak bize geri satıyorlar. İhraç ettiğimiz bir ürün ithal etmiş oluyoruz neler söylemek istersiniz?

Ülkenin büyük yığınlar halinde ürettiği pek çok üründe büyük sıkıntılar mevcut. Keşke ülke içinde bunlar değerlendirilebildiğinde fındığı yurtdışına satarken en büyük üretici biziz. Ama borsasında hakim değiliz. Bu konularda halk bence şunu görmeli.  Bu bir kader değil, ay yazık niye böyle oldu değil.  Bunlar ülkenin geleceği ile ilgili çok önemli konular. Zeytinyağında da rekabet edemiyor. Çok büyük bir zeytin üreticisiyiz biz. Zeytinyağında İspanya ve İtalya ile rekabet edemiyorsun. Bunların sebepleri sorgulanmalı bence. Devlet destekleri olmak zorundadır. Edremit körfezinin en fazla zeytin ağacı sahibi fabrika yerinden zeytinyağı alıyorum. Bu sene tesadüf sahibi ile karşılaştım. Biz bundan sonra kendi çocuklarımızı bu işten kazandığımız paralarla yaşatamayız okutamayız dedi. Adam bu işin Türkiye'de en zengin insanı.  En fazla ağaç sahibi. Bizler için artık bu işi sürdürmek romantizm dedi. Devletin desteklemesi elini çekmemesi gereken alanlar var. Dünya piyasasında rekabet eden ürünlerde mutlaka olmalı. .Çay, fındık, pamuk, pancarda devlet desteği olmalı.

 Gümrük TV

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Röportaj Haberleri