Türkiye'nin İlk Yenilenebilir Enerji İhracatçıları Birliği Kuruluyor

Son Güncellenme Tarihi: 14.09.2021 |

Yenilenebilir enerji ihracatında sektörün önde gelen şehirlerinden İzmir’de, Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği kurulacak. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde kurulacak birlik için çalışmalara başlandı.

Türkiye'nin İlk Yenilenebilir Enerji İhracatçıları Birliği Kuruluyor
,
Türkiye’nin yenilenebilir enerji ekipmanları üretiminde önemli mesafe kat ettiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi konuyla ilgili, “Bu alanda ciddi bir teknoloji ve Ar-Ge gelişiyor. Amacımız üreticileri aynı çatı altında toplayarak güçlerini birleştirmelerini sağlamak. Türkiye'de yenilenebilir enerji sektöründe bir ihracatçı birliği bulunmadığı için bu çalışmayı başlattık." açıklamasını yaptı.

Başlatılan çalışmalar kapsamında, 200’ü İzmir’de bulunan yenilenebilir enerji ekipmanları alanında ihracat yapan 309 firmanın ürün ve hizmet bazlı inceleneceğini vurgulayan Eskinazi, bu firmaların kayıtlı ihracatının analinizin yapılmaya başlandığını iletti.

Eskinazi yenilenebilir enerji ekipmanı ihracatında gümrük tarifesi istatistik pozisyonu tanımlanması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Elimizdeki 309 firma üzerinde çok hassas bir çalışma yapmamız gerekiyor çünkü yenilenebilir enerjide bir gümrük tarifesi bulunmuyor. Örneğin, bir rüzgar türbininde kullanılan motor parçası yenilenebilir enerji ekipmanı olarak görülmüyor, yani bunu ayrıştıracak bir tarife yok. Motor olarak ihraç ediliyor ve böyle olunca da konusu itibarıyla savunma sanayisinde görünüyor. Bu nedenle yeni bir Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) tanımlaması gerekiyor. Biz de şu an karşımızda nasıl bir potansiyel var ona bakıyoruz."
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri