Türkiye ile Özbekistan Arasında İmzalanan Anlaşmalar Onaylandı

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2021 |

24 Kasım’da yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye ile Özbekistan arasında imzalanan iki anlaşma onaylanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye ile Özbekistan Arasında İmzalanan Anlaşmalar Onaylandı

24 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararlarla, Türkiye ile Özbekistan arasında;

- 21 Mart 2021 tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Bitki Karantinasına Yönelik İş Birliği Üzerine Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar onaylanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile, iki ülke arasında bitki sağlığı güvenliğinin sağlanması için bitki karantinası konusunda iş birliği güçlendirilecek ve geliştirilecek. Karantinaya tabi zararlı organizmaların, düzenlenmeye tabi malların ithalatı, ihracatı ve geçişi sırasında bir Taraf devlet topraklarından diğer Taraf devlet topraklarına girişinin engellenmesine yönelik gereken önlemlerin alınması alanın iş birliği yapılacak.

- 28 Haziran tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Teknik Düzenlemeler, Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Akreditasyon ve Metroloji Alanlarında İş birliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar onaylanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile; teknik düzenlemeler, standardizasyon, uygunluk değerlendirmesi, akreditasyon ve metroloji alanlarındaki iş birliğini uluslararası arenadaki faaliyetler de dahil olmak üzere güçlendirme, ticarette teknik engelleri kaldırma; ikili ticaretin akışını arttırma, karşılıklı ekonomik ve ticari menfaatler ile Türk ve Özbek tüketicilerin güvenlik ve sağlıklarını koruma hususlarında anlaşmaya varıldı.

Bitki Karantinasına Yönelik İş Birliği Üzerine Anlaşmanın Onaylanması Hakkında Karar için tıklayınız.

Teknik Düzenlemeler, Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi, Akreditasyon ve Metroloji Alanlarında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar için tıklayınız.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler