TİM Başkanı Gülle: “İhracatımız İnovasyonla Yükselecek”

Son Güncellenme Tarihi: 21.09.2021 |

Dünyada ülkelerin inovasyon performansını ölçen ve 132 ülkenin yarıştığı Küresel İnovasyon Endeksi'nde Türkiye, 10 basamak birden yükselerek 41'inci sıraya çıktı ve tarihindeki en iyi sıralamaya ulaştı.

TİM Başkanı Gülle: “İhracatımız İnovasyonla Yükselecek”

Birleşmiş Milletler'in (BM) İsviçre merkezli uzman kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından açıklanan 2021 raporunda, Türkiye, bu yıl endekste ulaştığı 10 basamaklık sıçrayışla ilk 50 ligine tekrar girerek, bu ülkeler arasında en büyük artış kaydeden ülke oldu. Endekste yer alan 132 ülke içinde ise Türkiye, en büyük sıçrama kaydeden ülkeler arasında 2’inci sırada yer aldı.

Türkiye'nin endeksteki rekor yükselişini değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle “Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, ihracatın inovasyonla yükseleceğine olan inancımızla ülkemizin inovasyon ekosistemini destekliyoruz. Türkiye, Küresel İnovasyon Endeksi'nde çok büyük sıçrama yaparak 10 basamak birden yükseldi. Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda endekste çok daha büyük sıçrayışlar yapacağına inanıyoruz. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) bünyesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koordinasyonunda Küresel İnovasyon Endeksi Türkiye Yol Haritası ve Eylem Planı hazırlama görevini TİM olarak üstlenmemizin ardından, ülkemizin 2021 endeksinde tarihi rekora imza atmasından gurur duyuyoruz” dedi.

80 farklı gösterge ile kıyaslanıyor
Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından 14 yıldır yayınlanan Küresel İnovasyon Endeksi, ülkelerin inovasyon performansını “Kurumlar”, “İnsan Sermayesi ve Araştırma”, “Altyapı”, “Pazarın Çok Yönlülüğü”, “Firmaların Çok Yönlülüğü”, “Bilgi ve Teknoloji Çıktıları” ile “Yaratıcı Çıktılar” olmak üzere 7 ana bileşen altındaki 80 farklı göstergeyle kıyaslıyor.

Türkiye'nin en iyi performansı ‘İnsan Sermayesi ve Araştırma’ bileşeninde gösterdi
Orta-üst gelir grubu ülkeleri arasında Türkiye, 7 ana bileşen altısında, grup ortalamalarının üzerinde performans sergiledi. Türkiye'nin en iyi performans gösterdiği bileşen ise “İnsan Sermayesi ve Araştırma” oldu. Bu bileşende Türkiye, 26'ıncı sırada, “Yaratıcı Çıktılar” bileşeninde ise 35'inci sırada yer aldı. Türkiye bu yıl, inovasyon çıktılarında, inovasyon girdilerinden daha iyi performans sergiledi. Raporda, ayrıca İstanbul ve Ankara'nın önde gelen iki bilim ve teknoloji kümelenmesine ev sahipliği yaptığı vurgulandı. İstanbul'un iki basamak yükselişle dünyadaki en iyi bilim ve teknoloji kümelenmeleri arasında 49. sırada yer aldığı belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri