Polonya Çikolata İhracatında Dünyada İlk Dörtte

Son Güncellenme Tarihi: 15.10.2021 |

Yayınlanan bir rapora göre Polonya, Almanya, Belçika ve İtalya'dan sonra dünyanın dördüncü en büyük çikolata ihracatçısı oldu.

Polonya Çikolata İhracatında Dünyada İlk Dörtte

Yayınlanan bir rapora göre Polonya, Almanya, Belçika ve İtalya'dan sonra dünyanın dördüncü en büyük çikolata ihracatçısı oldu.

Polonyalı çikolata üreticisi Wedel'in kuruluşunun 170. yıldönümü vesilesiyle hazırladığı rapor, Polonya'nın denizaşırı çikolata satışlarının değerini 2,1 milyar ABD Doları veya küresel toplamın yüzde 7,3'ü olarak ortaya koyuyor.

Wedel, geçen yılın sonunda dünya çapında 106 milyar ABD doları olarak tahmin edilen ihracat değeriyle, hem küresel hem de yerel çikolata pazarlarının koronavirüs pandemisine rağmen büyüdüğünü bildirdi. Raporda atıfta bulunulan bir Euromonitor tahmini, pazarın 2025 yılına kadar yüzde 25'lik bir büyüme ile 133 milyar ABD doları değerinde olacağını tahmin ediyor.

Polonya pazarına ilişkin istatistikler, ülkenin çikolata sektörünün iyi durumda olduğunu gösteriyor. Nielsen ajansından alınan verilere atıfta bulunan Wedel, Haziran 2021'de iç pazarın değerinin yıllık yüzde 0,5 artışla 7,65 milyar PLN (1,67 milyar EUR) olduğunu bildirdi.

Wedel ayrıca 2020'de Polonya'nın küresel çikolata ihracatçıları arasında en hızlı büyümeyi kaydettiğini ve yıllık yüzde 13'e ulaşarak diğer pazar liderleri olan Fransa'nın (yüzde 6,8) ve Avusturya'nın (yüzde 6,6) büyüme oranının iki katından fazlasına ulaştığını belirtti.
Wedel raporuna göre, Polonyalılar çikolataya yılda ortalama 190 PLN (41,47 Avro) harcıyor ve ortalama yıllık tüketimleri 2007'deki 4 kg'dan şu anda yüzde 30 artarak 5,2 kg'a çıktı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler