Petrol Boruları İthalatında Gözden Geçirme Soruşturması Başlatıldı

Son Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 |

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), “ABD-Telafi Edici Vergi Önlemleri Gözden Geçirme Soruşturmaları-Petrol Boruları” hakkında bir duyuru yayınladı.

Petrol Boruları İthalatında Gözden Geçirme Soruşturması Başlatıldı

Duyuruda, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü’nün yazısına atıfla, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türkiye menşeli 7304.29, 7304.39, 7304.59, 7305.20, 7305.31, 7306.29, 7306.30 ve 7306.50 GTP'de yer alan Petrol Boruları-OCTG (Oil Country Tubular Goods) ithalatında 18 Temmuz 2014 tarihinden bu yana anti-damping ve sübvansiyon önlemleri uygulandığı anımsatıldı.

Yazıda devamla, Petrol Boruları–OCTG ithalatında uygulanmakta olan telafi edici vergi önlemlerinin gözden geçirilmesi için 1 Ocak-31 Aralık 2022 dönemi için idari gözden geçirme soruşturmasının Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresince (ITA) başlatıldığı 15 Kasım 2023 tarihli ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı belirtildi.

Öte yandan, açılış bildiriminde adı geçen firmaların soruşturma döneminde ABD’ye soruşturma konusu ürün satışı olmaması durumunda anılan bildirimin yayımlandığı tarihten itibaren 30 gün içinde ITA ile temasa geçmeleri gerektiği iletildi.

Ayrıca, bahse konu bildirim uyarınca idari gözden geçirme talep eden firmalar varsa bildirimin yayımlandığı tarihten itibaren 90 gün içinde söz konusu talebi geri çekme imkânı bulunduğu aktarıldı.

ITA tarafından mezkûr telafi edici vergi soruşturmaları kapsamında firmalara gönderilecek soru formlarının yanı sıra Ticaret Bakanlığına da verilen sübvansiyonlar hakkında bilgi talep edilen hükümet soru formları gönderileceği, soruşturmalar süresince firmalar ve Bakanlık arasında koordineli olarak çalışılmasının büyük önem arz ettiği vurgulandı.

Diğer taraftan, firmaların Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Ticaret Politikası Önlemleri Soruşturmaları ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Uygulamaları kapsamında Firmalarca Alınacak Avukatlık ve/veya Danışmanlık Hizmeti Harcamalarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları”nı incelemesinde fayda görüldüğü bildirildi.

15 Kasım 2023 tarihli Bildiri için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri