Mısır Merkez Bankasının Akreditif İstisnasına İlişkin Yazısı

Son Güncellenme Tarihi: 16.05.2022 |

Mısır Merkez Bankasının ithalatın akreditife tabi kılınması kararı akabinde, farklı ithalatçı gruplarından kararın değiştirilmesi yönünde çabalar gösterilmekteydi.

Mısır Merkez Bankasının Akreditif İstisnasına İlişkin Yazısı

Konu ile ilgili henüz resmi olarak herhangi bir doküman yayımlanmamış olmakla birlikte, Mısır gazetelerinde Sanayi Odaları Birliğine bağlı inşaat materyalleri odası ile yapılan toplantı akabinde ilgili odanın başkan yardımcısı Kemal Desuki'nin açıklamasına göre; üretim materyallerinin (hammadde olarak değerlendirilebilir) kararın haricinde tutulmasının özel sektör üretimine olumlu etkisinin olacağı değerlendirilmiş olup akabinde gelen bir diğer haberde ise hammadde ile üretim aletlerine getirilen istisnanın üreticilerce olumlu karşılandığı belirtilmişti.

Kahire Ticaret Müşavirliğine piyasadan iletilen bir bankaya ait olduğu iddia edilen ve resmi olmayan çeviriye göre yazıda;

Hammadde ve üretim malzemeleri ithalatından akreditif zorunluluğunun Mısır Merkez Bankasından iletilen talimatla kaldırıldığı, evrak karşılığı ithalatın yapılabileceği belirtildi.

Bununla birlikte;

- Bu kuralın, üretim amacıyla yapılacak ithalata uygulanacağı,

- Tüccarların ise üretim amacıyla kullanılması şartıyla, ithal edip fabrikalara üretim amacıyla kullanılmak adına satacaklarını gösteren bir belge (tedarik işlerini aldığını gösteren) ya da kontratla akreditif mecburiyetine tabii olmayabilecekleri belirtildi.

Öte yandan Mısır Merkez Bankası veya resmi bir makamdan resmi bir açıklama yapılmadı.

Müşavirlikten yapılan açıklamada, bu hammadde ve üretim malzemelerinin neleri kapsadığının net bir şekilde belirtilmediği ve ilgili yazıda; ambalaj, paketleme ürünleri, karton, yazıcı toneri vb. gibi ürünler örnek olarak sayılarak, sadece bunlarla sınırlı olmayacağı gibi belirsiz bir ifade kullanıldığı belirtildi.

Bu sebeple konu netleşene kadar ihracatçıların kendilerini garanti altına alacak ve kayba uğramayacak şekilde hareket etmeleri ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarı yapıldı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler