Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasında Eğitim mi, Denetim mi?

Son Güncellenme Tarihi: 2.02.2021
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Gümrük Kanunu'nda 2009 yılında yapılan değişiklikle mevzuatımızda yer bulan ve son yıllarda hızla çoğalan YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası), sağladığı basitleştirmeler ve çeşitli avantajlar nedeniyle oldukça talep görmeye başlamıştır.

Güvene ve şeffaflığa dayanan bu sistem getirdiği avantajların yanı sıra çok ciddi sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Bu sorumluluklar YYS sahibi olmayan diğer firmalarda yok mudur? Tabii ki vardır. Aradaki fark nedir? YYS olmayanlar gümrük işlemleri esnasında kamu görevlilerince, Gümrük İdarelerince denetlenmekte, YYS olanlar ise sonradan denetlenmektedir. YYS sahibi olmayan firmaların yaptığı hatalar gümrük işlemleri esnasında firma veya idare tarafından tespit edildiğinde Gümrük Kanununun gerektirdiği cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezalar aynı hatanın sistematik olarak tekrarlanmaması için de bir uyarı mahiyeti taşımaktadır.

YYS sahibi firmanın dış ticaret personelinin  YYS mevzuatının getirmiş olduğu sorumlulukların bilincinde olması gerekmektedir. Eğer dolaylı temsil yoluyla gümrük işlemlerini yaptırıyorsa aynı bilinci, vekili olan Gümrük Müşavirliği şirketinin ve personelinin de taşıyor olması elzemdir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası kaliteye yönelik çeşitli İSO belgeleri gibi tek başına bir kalite sertifikası değildir, belki sağladığı pazarlama avantajı vardır ancak bu avantaj asli amacı değildir. Asli amacı, emniyet ve güvenlik yönünden gereken şartları sağlamış olan firmaların gümrük mevzuatının getirmiş olduğu kolaylıklardan faydalanmasını sağlamaktır.

Yukarıdaki bilgileri verdikten sonra yazımızın başlığına dönecek olursak;

YYS sahibi firmalar sonradan denetlenmektedir. Denetimler firmanın kendi gümrük işlemlerini denetlediği iç denetim veya Gümrük İdaresinin yapacağı yerinde denetim şeklinde olmaktadır. Gümrük mevzuatına göre bir beyannameyi tescil ettiğinizde artık geri dönüşü olmayan bir yoldasınızdır. Eğer bir hata yaptıysanız en ağır cezalar olmasa bile en basitinden GK 241. Madde gereği usulsüzlük cezası oluşmuş olabilir. Yoğun olarak ithalat ve ihracat yapan firmaların gümrük işlemlerinde yapılacak ve eğitim eksikliğinden kaynaklanan sistematik hatalar denetimler esnasında ortaya çıkacak ve geriye dönük tüm beyanlara ceza uygulanacaktır. İster kendi yaptırdığı denetimde İsterse idarenin yaptığı denetimde ortaya çıkmış olsun mutlaka ceza oluşacaktır. Hatanın denetimde ortaya kimin tarafından çıkartıldığı sadece cezanın şiddetini hafifletecek bir unsurdur. Kendi denetiminde ortaya çıkarsa cezayı hafifletme ihtimali vardır ancak kurtulma ihtimali yoktur.

Bu noktadan hareketle YYS sahibi firmanın dış ticaret personeli ve Gümrük Müşavirliği şirketinin personelinin YYS'ye yönelik eğitimleri, YYS mevzuatını özümsemiş olmaları, hataları ve hatalara bağlı cezaları önleyici olması açısından dış ticaret erbabı YYS sahibi firma için, müteselsil sorumluluk ve Kabahatler Kanunu iştirak hükümleri açısından Gümrük Müşavirliği şirketi için aşırı öneme sahiptir.

Bu saydıklarımın hepsinden sonra bana sorarsanız eğitim mi, denetim mi ? Cevabım tabii ki EĞİTİM olacaktır.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları