Uluslararası Yetkilendirilmiş Yükümlü Derneği

Son Güncellenme Tarihi: 11.06.2021
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Dünya Gümrük Örgütü (WCO) himayesindeki “Beşinci Küresel AEO Konferansı” 25 - 27 Mayıs tarihleri arasında Dubai’de, gerçekleştirildi. Geniş katılımlı konferansın ana teması, “Yetkili Ekonomik Operatör” (AEO) ve “Karşılıklı Tanıma Anlaşması” (MRA) programı ve bu programın e-ticarette bağımsız operatör ve küçük işletmelere de açılması yönündeki planların değerlendirmesiydi. Bu bağlamda, uluslararası ticarette güvenliği artırmak ve küresel tedarik zincirlerinin kolaylaştırılması çalışmalarına hız kazandırma konuları da tartışıldı.

Konferansta mevcut Yetkili Ekonomik Operatör (AEO) ve Karşılıklı Tanıma Anlaşması (MRA) uygulamalarının envanterinin çıkartılmasına karar verildi. Böylece, esnek ve iyileştirilmiş bir uygulamanın sürdürülebilir bir platforma taşınması ve için ileriye dönük yol haritasını belirlenebilecekti. Konferansın açılış konuşması Dubai Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı & Emirates grup icra kurulu başkanı Sayın Sheikh Ahmed bin Saeed Al-Maktoum tarafından yapıldı.

Akabinde Dünya Gümrük Örgütü (WCO) Genel Sekreteri Sayın Dr. Kunio Mikuriya konferansın amacını anlattı.. Dr. Mikuriya, işletmeler dahil YYS programlarının kapsamı, başarı faktörleri, gümrük idareleri, devlet ve şirket ilişkileri, sistemin bağlantıları ile nasıl güçlendirilebileceği, YYS programlarının teknolojiye nasıl entegre edilebileceği, tedarik zinciri ile ilişkileri ve son olarak da e-ticaretin YYS programlarına etkisi üzerine konuşmalar yapmak üzere sözü panelistlere bıraktı.

Birbirinden değerli konukların görüşlerini paylaştığı konferansın çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Tartışılmayan ve fikir üretilmeyen hiçbir başlık kalmadı. Üç gün süren konferansın en dikkat çekici kısmı Sayın John Mein’in görüşü oldu. Mein, “Güvenliğin tam olarak sağlanabilmesi için bir uluslararası ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü Derneği’ kurulmalıdır. Böylece, özel sektör şirketleri sadece tek bir makama başvuru gerçekleştirerek tüm dünyada geçerli bir YYS sertifikası alabilir” dedi.

Aslında tarihte bu önerinin örneklerine rastlamak mümkündür. 1934 yılında kurulan Milletlerarası Ticaret Odası Türkiye Milli Komitesi (ICC Türkiye), 1945 yılında “Milli” adını alarak yapılanmasını tamamlamıştır. ICC Türkiye’nin çalışmalarının genişletilmesi amacıyla, komitenin kuruluş ve işlerinin yürütülmesi görevi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine verilmiştir. 27 üye ile işe başlayan Komitenin 1955 yılında toplam 120 üyesi olmuştur. Bugün ise ICC Türkiye’nin 250’ye yakın üyesi bulunmaktadır.

Heyecan verici bir başlık değil mi?” Uluslararası Yetkilendirilmiş Yükümlü Derneği”. Tek kurum üzerinden başvuru kısa vadede biraz zor gözükse de bu uluslararası kuruluş, Dünya Gümrük Örgütü’ne bağlı olarak, DGÖ’ye üye ülkelerin gümrük idarelerinin uygun bulmasıyla ve üye ülke dernekleri vasıtasıyla kısa sürede hayata geçirilebilir.

Olası böyle bir örgütlenmede Türkiye’deki şube başvurusuna “Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği” olarak talip olduğumuzu da belirtmek isterim.

Mehmet Altay YEGİN
Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları