Sesimi Duyan Var mı?

Son Güncellenme Tarihi: 29.04.2020
Açık Görüş

Açık Görüş

Sektörden Değerli Fikirler

Yazarın Diğer Yazıları

Bir de konuya bizim penceremizden bakalım. Yaşadığımız zorlu süreçte bir yandan kendi önlemlerini alarak çalışanlarının ve paydaşlarının sağlığını korumaya çalışan diğer yandan gümrükleme süreçlerini aksatmadan zorluklara ve risklere rağmen canla başla koşturan çalışanlarının maaşlarını zamanında ödemek ve bu süreçte evlerine bir parça ekmek götürebilmelerini sağlamak zorunda olan bir sektörün penceresinden.

İdarenin alınan izin belgesinin devamı için belirli şartları yerine getirmek zorunda olan, adli sicili temiz, üzerine düşen tüm sorumluluklar için gerekli taahhütleri vermiş, devlete 1 kuruş dahi borcu olsa işletme izin belgesini kullanamayan, olası durumlarda başvurulmak üzere sabit teminat mektupları bulunan ve üstüne bir de ithalatçının ve sanayicinin gümrük işlemlerine ilişkin hesaplanan vergilerinin 'belli kısımları için’ yine teminat vermek durumunda olan bir sektörün penceresinden.

Evet doğru tahmin ettiniz! Antrepo işletmecilerinin penceresinden.

Antrepo açabilmek için verilen sabit teminat mektuplarının yanı sıra antrepoya konulacak eşyalar için; riskli eşya grubundaki eşyaların beyanname ile hesaplanan vergilerinin % 25’i diğer eşyaların ise yine beyanname ile hesaplanan vergilerinin % 10 oranında toplu teminat kullandırılması zorunlu. Bu teminat antrepo işleticisi veya kullanıcısı tarafından verilebiliyor. Fakat her nedense bu teminatlar genelde antrepo işleticileri tarafından karşılanıyor!!!

Malumunuz olduğu üzere geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Kararı ile bir çok eşyaya belirli süreler için belirli oranlarda ilave gümrük vergileri getirildi. Hali hazırda darboğaz da olan ithalatçı sanayicilerin bu ani karar ile tüm dengeleri şaştı, hesapları karıştı ve maliyetleri arttı. Piyasanın dengeye gelmesini beklemek için bir çok firma eşyaları antrepoya alma yoluna gitmek istedi.

Bu süreçler yaşanırken sektör teminat oranlarında indirim beklerken, ilave gümrük vergisi getirilen tüm eşyalar için teminat oranı % 25’e çıkarıldı. Sektörün Antrepoya alınması muhtemel bu kadar eşyanın vergilerinin %25’ini karşılayabilecek teminatı da tahammülü de yoktur. Bu uygulamanın teoride ve pratikte hiç bir kimseye ve kuruma bir faydası da yoktur. Vardır diyen anlatsın lütfen. Anlatsın ki bilelim, öğrenelim. Antrepo işletmecileri zaten büyük bir yükü sırtlanmış durumdalar. Ellerinden geldiğince güçleri yettiğince bu yükü taşımaya devam ediyorlar. Bu uygulamadan bir an evvel dönülmesi sektörün bütün paydaşları açısından sağlıklı bir karar olacaktır.

Tüm ithalat beyannamelerinin tamamının kırmızıya sevk edilmesi yanlışından nasıl dönüldü ise bu yanlıştan da dönüleceğinden şüphemiz yoktur, demek isterdim! Ancak ne yazık ki diyemiyorum…

Bizim pencereden seslendiğimizde söyleyebileceğimiz tek şey bence,

Sesimi duyan var mı?

Bir Antrepo İşleticisi
Yorumlar
Yanlış anlama kardeşim ama sesin çıkmadan duyuyordum ......
Gümrük vergileri artıkça,kur arttıkça otomatik olarak vergi oranları otomatik olarak arttığı gibi birde teminat oranları artıyor.Gömrük vergi oranlarına göre teminat yatırmak ithalatçı firmaların göreviyken antrepocular olarak müşteri kazanımı için antrepocuların yatırması yönetmeliğin çıktığı tarihte antrepocular olarak yatırmamız en büyük hataydı sevgili meslektaşlarım bir olamadık
Hiç bir kurum ve kuruma ve devlete bir getirisi olmayan bu uygulamadan kimler ne maksatla çıkardı bilinmez keşke bu teminat oranlarının devlet kasasına faydası olsaydı da kabuel etseydik .Bu uygulamayla faiz lobisine her fırsatta karşı olduğunu söyleyen cumhurbaşkanımızın bizi faiz lıbisinin dolsıyla bankaların kucağına atyığı gerçektir
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları