Pandemi Sürecinde Ölümüne İhracat

Son Güncellenme Tarihi: 1.06.2020
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

İnsanın temel ihtiyaçlarını sıralayacak olursak ilk sırayı sağlık, sonrasında gıda , güvenlik, eğitim, giyim, tatil ve diğer ihtiyaçlar gelmektedir.

2019 yılı sonu itibariyle 2020 yılı için ekonomik hızlanma yaşanması beklentileri çok yüksekti. Ancak Çin’de baş gösteren ve sonrasında tüm dünyayı saran Coronavirüs salgını tüm ülkeler ve vatandaşları için hesapları bozdu. Yaşanan bu süreç “ her şeyin başı sağlık” deyimin tam olarak doğrulamış oldu. Pandemi nedeni ile tüm dünya ülkelerde olduğu gibi, bizim ülkemiz de bütün imkanları ile önceliğimiz olan insan ve toplum sağlığını garanti altına alabilmek için, vatandaşlarımızın da desteği ile tedbirleri aldı ve almaya devam ediyor.

Bunların yanında, salgınının dünya ekonomisi üzerinde, önümüzdeki aylarda daha çok hissedilecek etkileri olacaktır. Virüs etkisi, sürecin ilk günlerinde piyasalarda sert düşüşlere ve küresel tedarik zincirlerinde de büyük değişimlere yol açtı. Petrol, otomotiv, madencilik, turizm bir anda anlamını yitirdi, dünya ticaretinde önemi çok fark edilmeyen maske, tulum, dezenfektan , solunum cihazı gibi ürünler bir anda dünya devi ülkelerin tedarik etmekte zorlandığı ürünler haline geldi. Hatta başka ülkenin bu tip ürünlerine el koyan ülkeler bile oldu. Kısacası sağlığı ilgilendiren ürünler salgın ile birlikte ihtiyaç listesinin zirvesine yerleşti.

Her ne kadar virüsün ilacı bulunamamış ve tam olarak tehlike geçmemişte olsa, doğal olarak dünyada yavaş yavaş normalleşme adımları atılmaya başlanmakta, kısıtlamalar kaldırılmakta, seyahat izinleri verilmeye başlamakta, turizm işletmeleri, restoranlar, kafeler açılmaya başlamaktadır. Hatırlarsanız salgının ilk günlerinde makarna stoklayan insanlar haberlere konu olmuştu, maskeler inanılmaz fahiş fiyatlarla satılır olmuştu. Şimdilerde makarna stoklayan yoktur tahminimce. Bundan sonraki süreçte insanlar sağlığından sonra gelen diğer ihtiyaçlarını da normalleşme sürecinde tedarik etmek durumundadır. Kısacası sağlık ve gıda haricindeki sektörler tekrar hareketlenecek, insanların beklettikleri ihtiyaçlarına istinaden öncelik sıraları da eskisi gibi normalleşecektir.

Dünya olarak gelinen bu süreçte, salgının getirdiği ekonomik hasarı aşmanın yolu, üretimden ,ürettiğini dünya pazarlarına satabilmekten geçecektir. Geçenlerde Maliye Bakanımızın ““üretime hammadde girdisi olan ürünler ve stratejik ürünler haricinde ithalat eskisi gibi kolay olmayacak” açıklaması olmuştu. Evet tam da bu noktadan hareketle, dünyanın diğer devletlerinin, sağlık, gıda, tekstil, otomotiv, hijyenik ürünler ihtiyaçlarını karşılamak için üretime yönelik ithalatın kolaylaşması, ithal girdiler ve yerli girdilerin işlenmesi ile üretilen ihraç ürünlerinin dış piyasalara pazarlanması, ülkemizin coğrafi konumunun avantajı, üretim kalitesine göre makul fiyatlarla rekabetçi bir ihracat hamlesine dönüşmesi fırsatını yakalayabilmeliyiz.

Birkaç gün önce, 11 yıldır uzaya insanlı araç gönderemeyen ABD, devlet –özel sektör iş birliği ile yeniden uzaya insanlı araç göndermiştir. Devletimizin girişimci Türk insanına zaten vermekte olduğu, ihracata yönelik gereken, inovasyon, istihdam, teşvik ,teknolojik kolaylık vb. ne destek varsa, tüm organlarıyla destek vermesi, salgın döneminde ,” ölümüne ihracat” sloganıyla hareket etmesi ihracatçımızı ve ülkemizi uzaya bile çıkartacak, önümüzdeki yılların parlayan yıldızı yapacaktır.

Olcay ŞAHİN
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
Etiketler
Olcay Şahin
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları