Kadın Gümrük Müşavirleri ve Kadın Komitesi

Son Güncellenme Tarihi: 10.09.2019
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Düzeltme: Dün Gümrük TV'de yayınlanan 'Kadın Gümrük Müşavirler ve Kadın Komitesi' başlıklı yazımda İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği'nde bir dönem önce Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Sayın Özlem TAN hanımefendinin ismine yer vermemiştim. Bu dalgınlık dolayısıyla öncelikle değerli meslektaşım Özlem TAN Hanımefendiden ve tüm camiamızdan özür dilemeyi bir borç biliyorum.

Dilerdim ki bu yazıyı bir kadın Gümrük Müşaviri yazsın, ancak konuyu erkek Gümrük Müşaviri gözüyle değerlendirmiş olalım.

Mart 2017 yılında yapılan İGMD seçimli genel kurulunda, o dönemde Gümrük Müşavir yardımcısı, şimdi ise Gümrük Müşaviri olan Sayın Özlem TAN, Mart 2019 ayında yapılan genel kurulda ise, dillere pelesenk olmuş “asırlık mesleğimizin” ilk kadın Gümrük Müşaviri Yönetim Kurulu üyesi olarak Sayın Çiğdem AĞDAĞ yönetime seçilmiştir. Sayın Özlem Tan ve Çiğdem AĞDAĞ hanımefendileri ve İGMD Başkanı Sayın Serdar KESKİN'i ayrıca kutluyorum. Bu minvalde asırlık, hatta asırdan fazla bir süredir icra edilen mesleğimizin içinde olan, kadın meslektaşlarımızın yönetime seçilmesi için neden 100 yıldan fazla bir zaman geçmiştir?  Anlamakta da zorlandım açıkçası.Kadın Komitesi Tamamlayıcı Bir Girişim
Haliyle; bünyesinde kadın bir meslektaşımızın olduğu bir Yönetim Kurulunun, Kadın Komitesi Kurması konuyu tamamlayıcı bir girişim olmuştur. Bağlı bulunduğumuz Bakanın ve Bakan Yardımcımızın, Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanının kadın olduğu bir dönemde, asırlık mesleğimizin sorunlarının çözümü belki de biz erkeklere değil de, kadınlara nasip olacaktır.

Mesleğe stajyer olarak başladığım 1990 yılında ve sonraki yıllarda mesleğimiz mensubu kadın sayısı parmakla sayılacak kadar azdı, gümrüklerde Kadın meslektaşımızı görmek nerede ise imkansızdı. 2000 yılında yürürlüğe giren 4458 Sayılı Kanunu'muzun getirdiği değişikliklerle mesleğimizde eğitim seviyesi yükselmiş, okullar dış ticaret, ithalat-ihracat, gümrük ve lojistik bölümleri açmış, bu bölümden mezun olan genç arkadaşlar bayan ve erkek mesleğimize dahil olmaya ve üst kademelerde görev almaya başlamışlardır.

Bilgi ve tecrübenin yanında yüksek dikkat gerektiren mesleğimizin icrasında, kadın dikkati ve titizliği kanımca erkek meslektaşlarımızca da bilinmektedir.

Kadın Erkek Ayrımı Yapmadan Mesleğin Sesi Duyurulmalı

Ülkemizin içinde bulunduğu kadına ve çocuklara karşı şiddetin katlanılamaz boyutlara geldiği bu günlerde, ülke sorunlarının ve mesleki sorunların çözümü noktasında; kadın, erkek ayrımı yapmadan mesleğimizin sesini duyurmamız gerektiğine inanıyor, yapacakları tüm çalışmalarda kadın meslektaşlarımıza hep beraber destek olmaya, gerekirse pozitif ayrımcılığa davet ediyorum. 11. Kalkınma Planından cımbızla çekilmiş gibi çıkartılan ve bir başka bahara kalan, Gümrük Müşavirleri Odasının ilk Başkanının da kadın olmasını temenni ediyor, kadın, erkek tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.


Olcay ŞAHİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları