İGMD Kan mı Kaybediyor?

Son Güncellenme Tarihi: 19.03.2019
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Bildiğimiz üzere 16.03.2019 günü mesleğimiz adına önemli günlerden birisi olan, Seçimli Genel Kurulumuz yapıldı. Sonuçları itibarı ile mesleğimize, Gümrük ve Dış Ticaret camiasına hayırlı olmasını dilerim. Seçimde üyelerimizin teveccühünü 3. Kez kazanmış bulunan Sn. Serdar KESKİN ve ekibini tebrik eder başarılar dilerim. Medeni cesaretleri, mesleğe olan ilgi ve bağlılığı, meslek adına heyecanları ve renk kattıkları için Sn. Mithat Uğur YETİŞKİN ve ekibine de ayrıca teşekkür etmemiz gerekir.

Tebrik, teşekkür ve başarı dileklerimizden sonra, dikkatimi celbeden birkaç önemli hususu değerlendirmek gerekirse;
Genel Kurula katılımın her geçen kurulda daha azalıyor olması çok ciddi bir sorundur. Geçmiş yıllardaki genel kurullarda salonun hınca hınç dolu olduğunu , hatta salonun üst katının bile dolu olduğunu hatırlıyorum. Katılımın az olma nedenlerinin araştırılması ve meslektaşlarımızın yoğun katılımının sağlanması sadece yönetimin değil kendi kendimize hepimizin sorması gereken bir sorudur. Acaba meslekten bir beklentimiz mi kalmamış, yoksa İGMD'ye güvenimiz mi kalmamıştır, yoksa bir bahar günü, bir saatimizi mesleğimiz için ayırmak bize gereksiz mi gelmektedir. İTO Başkanının icabet ettiği bir genel kurulda, oda olmak için yıllardır çaba sarfeden derneğimiz için , kendi aramızda bir bütünlük ve birliktelik görüntüsü verememiş olmamız oldukça düşündürücüdür. Genel Kurulumuz'daki görüntümüzle ,dış ticaretin diğer paydaşlarına ve kamu kurumlarına zayıf bir görüntü vermek hepimizin kaybı ve hatta ayıbıdır.

Bugüne kadar mevcut veya geçmiş yönetimler, haklı veya haksız hep eleştirilmiş, tabiri caizse topa tutulmuştur. Ancak eleştiri yaparken çözüm önerileri ile, katılımcı bir duruş konulmamış her şey yönetimlerden beklenilmiştir. Bu durum da hepimizin önce kendisine sonra çevresine sorması gereken bir konudur.

Önümüzde iki yıl var, bu iki yılda mesleğimiz adına çözülmesi veya çözüm adına mesafe kaydedilmesi gereken yığınla sorunlarımız var. Asgari ücret, haksız rekabet, etik kurallar, yeni kanun taslağı, oda meselesi , teknolojik değişimlere mesleğimizin adapte olabilmesi ve bu adaptasyonun sadece maddi olanakları güçlü şirketlerce değil her meslektaşımızca sağlanması için alt yapı çalışmaları vb. gibi. Bu yoğun dönemde meslek mensubu olan herkesin sorumluluğu vardır. Bu sorumluk bilinciyle seçilmiş olan yönetimimize her türlü desteğimizi vermeli, yapıcı öneri ve eleştirilerimizi dile getirmeli, süreçlere mümkün olduğu kadar katkı vermeliyiz. Bir köy derneği bile ülkemizi yöneten en üst düzey bürokratlara ve siyasilere daha fazla ulaşıp, sorunlarına çözüm bulabiliyorken, bizim sorunlarımızın yıllarca gündeme gelmiyor veya çözülemiyor olmasının başlıca sebebi kendi içimizde birlik görüntüsünü sağlayamamış olmamızdandır.

İGMD yönetimi Üç er aylık dönemlerde, tüm üyelerin katılımı ile içeriği olan, hepimize faydası olacak istişare toplantıları düzenlemelidir. Bu toplantılar ( kimse kusura bakmasın ama) bedava yenilen içilen ve eşi dostu görme amaçlı değil, faydalı olma katkı verme amaçlı olmalıdır. Bu gün bu sorumluluktan kaçan, neme lazım anlayışı ile uzaktan izleyen herkes bu vebale ortak olacaktır. Biz bu çalışmaları topyekün yaparsak başarı gelecektir. İGMD Yönetim Kurulunun derneği değil, hepimizindir. Bugün sahip çıkmayanın ve destek vermeyenin, yarın eleştirmeye hakkı olmayacaktır.
Kalın sağlıcakla.

Olcay ŞAHİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları