Gümrükte Neler Oluyor

Son Güncellenme Tarihi: 11.02.2020
Ali Kamer OBAN

Ali Kamer OBAN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Gümrük idareleri son dönemde uyguladığı cezalar ile gündemdeki yerini koruyor. İdarenin son dönemde saldığı toplu cezalara geçtiğimiz hafta bir yenisi daha eklendi. İdare, Elektronik Tebligat Sistemine kayıt yaptırmadığı gerekçesiyle çok sayıda meslektaşımıza adına düzenlenen ceza kararını Bölge Müdürlüğü’nden alması için İGMD aracılığı ile tebligatta bulundu!

Bilindiği üzere Elektronik Tebligat Sistemi Tebliğinin 4.maddesine göre “Tüzel kişilik bünyesinde faaliyet gösteren veya göstermeyen bütün gümrük müşavirleri ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri Elektronik Tebligat Sistemini kullanmak zorundadır” idarenin müşavirlere saldığı cezaların dayanağını ise aynı tebliğin 8.maddesindeki “Bu Tebliğ ile kendilerine Elektronik Tebligat Sistemi kullanma zorunluluğu getirilenler, Tebliğ hükümlerine uymamaları halinde 4458 sayılı Kanunun 241 inci maddesinin birinci fıkrası uyarınca cezalandırılır” hükmü oluşturuyor.

Bakanlık veri tabanı ile Gelir İdaresi Başkanlığı Elektronik Tebligat Sistemi kayıtlarının karşılaştırılması sonucu salınan cezalar için ceza uygulamadan önce süreli bir duyuru yapılmasının daha yapıcı bir tavır olacağını düşünmekteyim. Diğer taraftan konu hakkında herhangi bir girişimde bulunmayarak üyelerine SMS ile bildirimde bulunmakla yetinen İGMD yönetimini de ayrıca eleştirmek isterim.

Güney Kore ile başlayıp A.B.D. menşe cezaları ile devam eden ve Bakanlığın imajına zarar veren toplu ceza uygulamalarının son bulmasını temenni ediyor ve tüm meslektaşlarıma cezasız günler diliyorum.

Ali Kamer OBAN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları