GÖRÜNMEZLER

Son Güncellenme Tarihi: 2.06.2020
Açık Görüş

Açık Görüş

Sektörden Değerli Fikirler

Yazarın Diğer Yazıları


Bu başlığı neden seçtiğimi anlamışsınızdır. Film başlığı gibi, senaryo yazsak bence tutar, hatta dizi olur. Muhasebede görünmeyen kalemler vardır. Tanımında; “hizmet ticareti ile mal ve hizmet ticareti içermeyen işlemleri kapsar” der ve örnek olarak turizm gelir ve giderlerinin bu kalemde takip edildiğini söyler. İşte biz de görünmeyen kalemlerdeyiz, hizmet sektörüyüz ve istesek de artık görünmüyoruz.

Annelerimiz evi temizler, kıyafetlerimizi bizim için hazırlar, yemeğimizi yapar kısaca tüm işlerimizi halleder ama biz onların ne denli yorulduğunu, ne işler yaptığını ancak yokluklarında fark ederiz, işte bizim mesleğimiz de aynı bu şekildedir. Firmalara her türlü dış ticaret hizmetini veririz, yetmez taşıma depolama gibi alanlarda da bir ellerini yağa biri ellerini bala batırırız, yetmez cüzzi ücretlerle çalışırız, sanırız ki bunu yaparsak bizi el üstünde tutacak saygı gösterecek. Nerdeee!! Varlığımızdan eline ceza yazısı gelince haberdar olup, bu iş niye ters gitti, bu benim sorumluluğum değil deyip, hooppp cezayı elimize tutuşturur.

Sadece firmalar mı görmez bizi, Bakanlığımız da görmez. Görür gibi yapar ama görmez. Neden? Çünkü biz görünmeziz. Gümrükte işlemleri yaparız yayınlanan mevzuatların uygulamadaki tüm aksaklık ve zorluklarını yaşarız, kibarca efendim bunu şöyle yapsak böyle uygulanmıyor deriz ama nafile dinleyen kim? Çünkü biz görünmeziz.

Son zamanlarda yapılan işlemlere bakınca benim çıkarımım bu yönde. Sadece biz mi görünmüyoruz, çok şükür ki yalnız değiliz. Bakanlık olarak baktığımızda gümrük tarafı genel olarak görünmüyor, neden mi? İlave Gümrük Vergisi kararları Resmi Gazetede yayımlanıyor, bilin bakalım kimin haberi yok? Tabi ki görünmeyen kalemlerin (Gümrükler Genel Müdürlüğü).

Karara bakıyorsunuz, bir ilk yaşanıyor, başlamış işlemler ayırımı yapılmamış, hadi devreye Dernekler, STK’lar falan giriyor, zar zor geçici madde yayınlanıyor, ama o da ne? Hangi tarihte bittiği anlaşılamamış. Hala 04 Haziran diyen arkadaşları da buradan uyarmak isterim son süre 03 Haziran 23:59 da bitiyor.

Ben mevzuatı anlatmak istemiyorum, zaten hepiniz yeterince biliyorsunuz. Bu kadar değişiklik yapılırken bizlerden görüş alınmamasına, teori ile pratiğin birleştirilmemesine, uygulamada ne gibi sıkıntılar yaşanacağının ele alınmamasına isyan ediyorum. Sadece bizim mesleğimiz için değil isyanım, aynı zamanda Bakanlığımız içindeki tüm Gümrük kanadı için de geçerli.

Gümrük beyannamesi yazmadan, tescilini almadan, gümrük idarelerinde işlem takip etmeden veya buralardaki işleyişi bilmeden ben gümrük işi bilirim diyenlere üzülüyorum. Hasta muayene etmeden doktor, müvekkil savunulmadan avukat, vergi beyanı yapmadan mali müşavir olunmayacağı gibi, beyanname hazırlamadan Gümrük Müşaviri de olunmaz. Ama anlatamıyoruz, çünkü biz görünmeziz.

Bu kadar görünmeyişimizin sebebini işlerimizi en iyi şekilde yapmamıza bağlıyorum. Sorunlarımızın çoğunu sorun çıkarmadan hallediyoruz. Tam da bu aşamada aslında her işi yapan ama göze görünmeyen annelerimiz gibiyiz.

Neden Derneklerimiz, Bakanlığımızın STK’lar ile yaptığı istişare kurulunda değiller? Bu kurulda TOBB, TIM, TUSİAD, MUSİAD v.b. gibi pek çok STK var ve hepsi de direk bizim işimizle bağlantılı, Derneklerimiz de orada görüşlerini sunsa ne olur? Sahadan alınan bilgilerdeki yanlışları, doğruları ortaya koysa, hazır tüm firma temsilcileri oradayken fikir alış-verişinde bulunulsa ne olur?

Görünür olmak için daha ne yapmamız gerekir bilemiyorum. Ben şahsen pandemi döneminde uçan kuşa kadar teşekkür edilmesine sevinmeme rağmen bizlerin unutulmasına üzülmenin yanısıra kırıldım. Gümrükte memurlarımızla işlemi yapanlar kim? Salgın hastalık demeyip düzenli olarak işinin başında olan, hastalanan ve ailesine bulaştıran onlarca meslektaşımız varken, sesini çıkarmadan, isyan etmeden, sokağa çıkma kısıtlamasında dahi çalışmak için yırtınıp özel izin alan bizler bir teşekkürü hak etmiyor muyuz? Neden akıllara gelmiyoruz? Bu yüzden diyorum biz görünmeziz, eğer görünür olsaydık hatırlanırdık.

Ez cümle şunu demek istiyorum, siz istediğiniz kadar görmeyin bizi biz ezelden beridir varız ve var olacağız. Bu makamlar nice kişiler gördü! Kimisi bizi gördü, kimisi görmedi ama Gümrük Müşavirliği Mesleği hep güçlenerek devam etti. Dünyanın en eski mesleklerinden biridir bizim mesleğimiz. Mısır ile Hititler arasında imzalanan anlaşmada bile varız biz. Siz ister görün ister görmeyin!
Yorumlar
Emeğinize sağlık üstadım bütün yazdıklarınıza harfi harfine katılıyorum,inan o kadar görünmez nitelendiriliyoruz ki sanki bütün vergileri ve masrafları bile sanki bizler çıkarıyormuşuz tavrına maruz kalıyoruz......
elinize yüreğinize sağlık, genel olarak konuşayım bizler gümrük müşaviri değil ama aynı sektörün içinde lojistiğin gerçekleşmesinde uluslararası nakliye acenteliği yapmakta olan işletmeleriz her şeyi harika anlatmışsınız bizlerden de desteğinizi esirgememenizi rica eder saygılarımı sunarım
Ben müşavir yardımcısı değilim özet beyan ve tır karnesi işlemleri yapıyorum.20 yılı aşkın hergün.lakin sizin yazdıklarınız ilgiyle takip ediyorum.sahadaki görünmezlerin arasında bizde varız hep vardık olacağız.sizsiz bizsiz Gümrük olmaz.ithal veya ihraç edilen ürünün fatura ve diğer her evrağında el izimiz mevcut. son harfine kadar 2 defa okudum.her satırı anlam ifade ediyor hak veriyorum.umarım değerimiz anlaşılır.Aynı kişilere,firmalara,kuruma ve devlete hizmet ediyoruz.yanınızdayız üstadım.
harika bir yazı, emeğinize sağlık.👍
Eline sağlık üstad. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Her cümleyi ayrı ayrı doğrularken malesef; malesef demekten öte birşey yapamıyoruz. Bizleri görmezden gelme konusunda o kadar ısrar ettilerki, görünmez kalmayı kabullendik sonunda. Malesef
Tebrik ediyorum, çok güzel bir yazı.
yazıyı yazarken söylediklerinizin çoğuna katılmakla beraber,yazının başlığında olduğu gibi isminizin görünmez olduğunu görmek te tam bir ironi olmuş. biz kendimizi ifade ederken ismimizi gizlersek bizi kim dinler acaba.
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları