Gençler Politize Çocuklar Dolarize Oldu

Son Güncellenme Tarihi: 24.12.2021
Erdem İLBEYİ

Erdem İLBEYİ

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

20.12.2021, saat 18:15

- Kanka, gördün mü? 17 oldu.
- Gördüm kanka!
- Yine değişti! 17,15.
- Olm sen bana yazarken yine değişti 17,30 :) :) :)
- Sen yazarken de değişti 17,45 :) :) :)

21.12.2021 saat 07:35

- Kankaaa, ahahahah :) :) 
- Olm gördün mü? 12,45 oldu.
- Gördüm kanka!
- Hadi sana Gündoğdu :)
- Valla doğru diyosun :) Baya ümidi kesmiştim.

Geçtiğimiz günlerde 8-12 yaş grubu çocuklarımızın en az bizim kadar (daha da fazlası var derlerse inanırım) döviz kuru ve ekonomi ile ilgili olduğunu öğrendim. Yukarıda verdiğim sohbet 10 yaşında iki çocuğun arasında geçen bir whatsapp sohbetidir.

Sohbetin devamında olanlar şöyle;

- Babacım günaydın.
- Günaydın oğlum.
- İnşallah doların yoktur.
- Hayırdır neden?
- Babaaaa görmedin mi kaça düştü. İnşallah zarar etmemişsindir.
- Yok oğlum dolarım falan. Hem sen nerden biliyorsun?
- Nasıl bilmeyeyim baba herkes biliyor. Tabletten bakıyorum.
- Bakma oğlum sen. Sen derslerine bak.
- Derste de bakıyoruz zaten :)
- Nasıl yani?
- Akıllı tahtalar internete bağlı ya teneffüste bakıyoruz :)
- Oğlum sen boş ver. Senin daha bunlara bakacağın zamana çook var.
- Valla baba bence çoook yanılıyorsun :)
- Neden yanılıyormuşum?
- Ben senden kaç yıldır ne istiyorum? Bilgisayar! Eeeee.
- Eeeeee oğlum!
- E baba dolar pahalı olursa nasıl alıcan!
- !!!!!!!!!!

Bu çocukların kimin oğlu kimin çocuğu olduğunun, isminin cisminin hiç önemi yok. Bir kaç gündür yaptığım tüm telefon konuşmaları ve yüz yüze sohbetlerde hep bunu konuştuk. Akşam çocukları okuldan almaya gittiğimde bir baktım neredeyse herkes bunu konuşuyor. Çocukların döviz sohbetini!

Sosyal medyada gezinirken ekonomi konusunda yapılan sokak röportajlarına rastlamışsınızdır. Gençler fikirlerini söylerken bir dayı geliyor, ‘çıkar telefonunu diyor’. Bu dar bakışlı, suçlayıcı gençleri çıldırtan söylem o kadar yaygınlaştı ki gençlerde buna isyan etti artık. Hatta bir videoda ‘al sana telefon’ diye gencin birisi telefonunu soran adama telefonu yedirmeye çalışıyordu!!!

‘İşe yaramaz’ denilen gençleri (!!!) böyle videolarda izlerken gençlerin ister istemez gelecek kaygısından kaynaklı gereğinden çok politize olduğunu görüyoruz. Gereğinden çok diyorum çünkü bu gençlerin uçuk kaçık hayaller kurma zamanlarında bu kadar kaygı taşıyor olması inanılmaz. Kendi adıma bu durum beni hem üzüyor hem sevindiriyor. Sevinmemin sebebi gençlerin ülke meseleleriyle ilgileniyor olması. Üzülmemin sebebi ise hayallerinin peşinde koşması gereken gençlerin geçim zorluğu nedeniyle daha bu yaşta yılgınlığa düşmüş olması.

Gençler ok de. Peki ya çocuklar!!!!

Çocuklarının gündeminin dolar euro olması gerçekten çok iç acıtıcı. ‘babacım dolar kuru yüksek olursa bilgisayarı nasıl alacaksın’ diyen çocuğun duyduğu kaygıyı nasıl tarif edeceğiz! Gençlere çıkar telefonunu diyen akıl çocuğa da ‘ne bilgisayarı mı diyecek?’ E hani robotik kodlama, yazılım öğrenen çocuklar???!!! Çocuğa oğlum/kızım kodlama geleceğin yabancı dili mutlaka öğrenmen lazım demiyor muyuz? Bilgisayara kavuşmak için dolar kurunu takip eden çocuktan sonra ne isteyeceğiz ne bekleyeceğiz? Tabi ‘telefoncu dayılar’ ‘ne kodlaması oyun oynuyorlar akşama kadar bilgisayar başında diye düşüne bilir’.

Ben ekonomist değilim ekonomik tahliller yapmak benim işim değil. Ben bir babayım. Evladımın iç huzurunun ve sağlığının yerinde olması için çaba gösteriyorum, herkes gibi. Huzurla ve sağlıkla büyüyen çocuklar vatana millete hayırlı evlatlar olabilir. Büyürken belirli aşamaları atlamak; çocuğun alması gerekeni gerektiği gibi almaması, kaygı içinde büyümesi, mafyatik, hızlı para kazanmanın yollarını arayan ve başkalarının hakkına saygı göstermeyen nesiller yetiştirmemize neden olur.

Geçtiğimiz bir buçuk ay içerisinde olanlar politik olarak nereye denk geliyor bilmiyorum. Bunu politik bir hesap içinde olanlar bilir. Ben bir vatandaş olarak herkes gibi çalışıyor, çabalıyor ülkem için gücüm yettiğince elimden geleni yapıyorum.

Dolarize olma yaşının 8-12’ye düştüğü bu garip ortamın bir an önce toparlanması gerektiğini düşünüyorum. Bugün alınan tedbirlerle belirli bir seviyeye düştüğünü görüyoruz dövizin, evet. Fakat bu yazının konusu malumunuz döviz kuru değil. Bu yüksek kaygı enflasyonundan çocuklarımızı ve gençlerimizi kurtarmamız gerekiyor.

Hayal kurmanın bu ülke için bir ihtiyaç olduğunu unutmamak gerekiyor. Hayal umuttur. Hayal yoksa gelecekte yok.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları