Geççek Mi ???

Son Güncellenme Tarihi: 18.02.2022
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

1989 yılında Beyoğlu, Karaköy’de Bankalar handa küçük bir Gümrük Komisyoncusu “yazıhanesinde” mesleğe bir lise öğrencisiyken stajyer olarak başladığımda ,mesleğin bir derneği olduğunu öğrenmiştim. Derneği olduğuna göre mesleğin örgütlü ve birbiri ile dayanışma içinde olan mensupları var diye düşünmüştüm. Mesleğin isminin de “Komisyoncu” olması tuhafıma gitmiş “neden acaba daha sempatik bir isim bulamamışlar” diye düşünmüştüm.

Tabi aradan 33 yıl geçti, ama bazı şeyler gerçekten geçti mi ?
Evet geçen şeyler oldu. Mesleğin unvanı değişti, Komisyoncu idi “Müşavir” oldu. Herkesin açılan sınavlara girebildiği bir meslek iken diploma ve staj şartları geldi. Hali hazırda herkesin bildiği ama olması gereken değişimler oldu. Bir müşavir bir şirkete ortak olabiliyor, asgari ücret tarifesi geldi vs.

Ancak bu geçenler ve değişenler yeterli mi? Tabiki yeterli değil.
Gümrük Müşavirliği , 113 yıllık ancak 2000 yılındaki köklü değişikliklerden sonra 22 yıllık genç bir meslektir. Bu genç mesleğe de gençlerin sahip çıkması gerekmektedir. Peki bir genç meslektaşım nasıl sahip çıkabilirim diye soracak olursa;

Bak genç arkadaşım;
12 MART 2022 günü bir genel kurul var, bu genel kurulda İGMD yi 2 yıl yönetecek kişiler seçilecek, iki yıl boyunca mesleği temsil edecek kişiler seni de beni de onu da temsil edecek. İşte tam da buradan başlayabilirsin. Önce aidatını öder, sonra gider genel kurulu izler, adayları dinler, seni en iyi temsil edecek kişileri seçersin. Söz alırsın, meslekle ilgili ne sorunun, derdin veya bir önerin varsa açıkça söylersin. Mesleğine sahip çıkmaya buradan başlarsın. Binlerce üyesi olan bu güzide meslek derneğini, sayısı 1000 i bulmayan azınlığın değil, üyelerinin çoğunluğunun seçeceği bir yönetim kurulu ile temsilini sağlayabilirsin. Bir daha ki dönem yönetim kuruluna sende girebilir, değişimi ve geçişi buradan başlatırsın. İdeallerinin peşinden koşar, mesleki birlik için çalışırsın.
Şikayet etmek, dernek benim için bugüne kadar ne yaptı demek çözüm değil. Tabiki haklı olduğun konular vardır, küskünlüklerin vardır. Ancak bunları konuşmaz, sen bir üye olarak ilk sorumluluğun olan oy kullanma hakkını kullanmazsan, (daha doğrusu bugün vazifeni yapmazsan) yarın konuşmaya hakkın olmayacak.

12 MART ta salonu ağzına kadar doldurup, mesleğe sahip çıkarsan emin ol her şey “GEÇÇEK” her şey değişecek. Neler, neler geçmedi ki.

Yazımın sonuna gelmişken, Genel kurulda aday olan ve olacak herkese başarılar diliyor, mesleğimizin temsil edildiği en büyük çatı olan İGMD de şimdiye kadar görev almış, tüm başkan ve yönetim kurullarına, komitelerine saygılarımı sunuyor, ahirete intikal etmiş olanlara Allah tan rahmet diliyorum.

Olcay Şahin
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları