Eleman Sorununu Bitiriyoruz

Son Güncellenme Tarihi: 20.11.2023
Erdem İLBEYİ

Erdem İLBEYİ

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Bir önceki yazımda yazmak için çok konu biriktiğini söylemiştim hatırlarsanız. Yalnız bu yazının konusu benden çok Gümrük Müşavirliği Şirketlerini sıkıştıran bir konu! Eleman sorunu!! Başka bir değişle müşteri temsilcisi sorunu!!

Bu sorunun kök nedenlerine inmek lazım aslında fakat bu kadar uzun yazıyı öyle sanıyorum ki kimse okumaz. Şirketlerin de bu sorunun buralara kadar gelmesinde payı olduğunu düşünüyorum. Fakat tek nedenin bu olduğunu söylemek hiç de doğru olmaz. İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortam hem çalışanı hem de şirketleri zorluyor. Bir de tabi teknolojik değişimler ve gelişmeler insanın arayışlarını arttırıyor. Bu iki neden baskın olarak önümüze çıkıyor.

Eskiden memnun olmadığınız bir işten ayrılmak ve başka iş aramak için araçlar oldukça sınırlıydı. Şimdi ise bu hafta işe giren bir kişi önümüzdeki hafta bir tık yüksek maaşa başka yerde iş var mı acaba diye 1 milyon tane şirkete CV gönderiyor!! Peki bu arkadaşa suçlu diyebilir miyiz? Bence hayır! Kısacası artık çalışan aidiyeti diye bir kavramdan bahsedemeyiz. Peki bu arkadaşı görüşmeye çağıran şirketler bu arkadaşa; ‘Nerede çalışıyorsun? Neden çalışırken iş arıyorsun? Sen bize gelirsen yüz üstü bıraktığın meslektaşım ne yapacak? Bugün bana gelmek için meslektaşımı bırakan yarın da beni aynı şekilde bırakmaz mı?’ diye sormuyor mu?

Bu konu aslında son 10 yıldır ben geliyorum diye ses veriyordu. Gümrük TV olarak bu konuya ilişkin ilk belirlemeyi 2018 yılında yaptık ve hemen akabinde Nitelikli Dış Ticaret Personeli isimli eğitim projemizi başlattık. Farklı zamanlarda 3 farklı eğitim programı yaptık. Bu programa gelirken kurye olarak çalışan ve program sonunda müşteri temsilcisi olan arkadaşımız da oldu, mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız da. Hafta sonu eğitim için Antep’ten uçağa binip eğitime gelen pazar akşamı geri dönen arkadaşımız da oldu, eğitimde tanışıp dünya evine giren de :)

Bizi takip edenler eğitim açtığımız zamanları hatırlayacaktır. Bu proje daha sonra başka arkadaşlar tarafından da kullanıldı ve halen kullanılıyor. Helali hoş olsun. Maksat sektöre faydamız olsun!!

Mesleğimizde yaşanan sorunlara çözüm üretmeye çabalamak bizi diri tutan ve çevremizle ilişkilerimizi güçlendiren bir süreç. Bu yüzden sürekli yeni fikirler peşinde koşuyoruz.

Şimdi gündemimizde yine bir eğitim projesi var! İlk aşamada yola Kültür Üniversitesiyle çıkıyoruz. İş birliklerimiz Kültür Üniversitesinin Avrupa Yakasında ve Anadolu Yakasında bulunan Devlet ve Özel olmak üzere farklı üniversitelerle sürecek. Planlamalarda bir aksilik olmazsa Aralık ayının başında projenin lansmanını yapacağız. Herkesi lansmanımıza bekliyoruz. Özellikle şirket yöneticilerinin katılması gereken bir etkinlikten bahsediyorum. Eğitim detaylarını lansmanda paylaşacağız. Bu yüzden maalesef fazla bilgi veremeyeceğim. Fakat orta vadede bu sorunu zayıflatacağımızı uzun vadede sorunu ortadan kaldıracağımızı söyleyebilirim. Tabi elbette bu aynı zamanda sektörümüzün projeye katılımıyla da doğru orantılı bir durum. Kısacası bu soruna hep birlikte çözüm üretmekten başka çaremiz yok. Herkes elini taşın altına koymalı. Biz kendi adımıza yine bir ilk gerçekleştirerek farklı bir proje ile sizlere geliyoruz. Artık gerisi meslektaşların projemizi kabulüne bağlı...

Web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan konuya ilişkin paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz. Başvurular açıldığında hızlı hareket etmeniz gerekebilir :)

Konuya ilişkin bize info@gumruktv.com.tr mail adresinden, 0212 852 22 84 numaralı sabit telefondan ve 0534 643 17 25 numaralı mobil hattan ulaşabilirsiniz.

Sistem ön başvuru şeklinde çalışıyor bilginize….
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları