Doğru Kanun Ve Mevzuatlar, Yanlış Uygulamalar

Son Güncellenme Tarihi: 18.08.2020
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Dünya tarihine baktığımızda insanlığın bugünkü aşamaya gelmesinde bazı önemli mihenk taşları vardır. Yazının bulunması, insanlar arasında ticaret yapılması, paranın kullanılması, matbaanın bulunması vs. gibi yüzlerce gelişme.

Söz konusu gelişmelere bağlı olarak zaman içinde insanlar, topluluklar, ülkeler arasında iç ve dış ticaret oluşmaya başlamış ve bu ticaretin kuralları zaman içinde oluşmuştur. Kurallar yasa ve mevzuat olarak günümüze gelmiştir.

Çoğunlukla topluluklar içinde önce ticari gelişmeler yaşanmaya başlamış, mevzuat ve düzenlemesi gelişmelere göre ardından düzenlenmiştir. Bahsedildiği gibi yasların amacı kuralları belirlemek, düzenlemek, uymayanları cezalandırmaktır. İnsanın doğasında olan bazı hırslar ve daha çok kazanma arzusu zaman, zaman bu kurallara aykırı hareket etmeye sevk etmiştir. Aykırılıklar bilerek veya bilmeyerek de yapılmaktadır ki, kanunlarda bu ayrım yapılmış bilerek veya bilmeyerek işlenen kabahat veya suçların cezaları veya indirimleri ayrı, ayrı belirlenmiştir.

Bu yazımda kanunların tarihi gelişimi ile ilgili ahkâm kesmek gibi bir amacım yok, konu hakkında zaten yeterli bilgim de yok. Ayrı bir uzmanlık konusudur.
Kanunlar, yönetmelikler ve alt düzenlemeler yukarıda da belirttiğim gibi, genellikle yaşanmışlıklar ve bu yaşanmışlıklara bağlı aksamalar neticesinde düzenlenmektedir. Amaç, konulan kurallar, ceza ve yaptırımlar ile Devletin yüksek menfaatlerinin, kişilerin, ticaret erbabının ve tüzel kişiliklerin haklarının korunmasıdır.

Peki işleyiş böyle midir?


Örneğin trafiği yoğun olan bir şehirde yaşamaktayız, trafikle ilgili kanunların, mevzuatların, cezaların koyulma amacı asli olarak trafiği düzenlemek insanların can ve mal emniyetini sağlamaktır. Bilerek yapılan yanlışların engellenmesi, bilmeden yapılan hataların uyarılması gibi. Hepimizin de gördüğü üzere yoğun saatlerde trafiği düzenleyici ve trafiği tehlikeye sokan veya hata yapan sürücü ve yayaları uyarıcı görevler ne kadar yapılmaktadır.

Ancak iş ceza ve yaptırıma geldiği zaman, 20 metre ötesini göremediğiniz bir virajdan çıkınca kurulmuş bir trafik uygulamasında ceza yemeniz an meselesidir. Suç varsa cezayı yemek tabi ki normaldir. Bu noktada ceza yiyen değil ceza makbuzunu yazan görevli gözünden konuya bakınca, amaç yoğun yerde trafiği düzenlemek mi, can ve mal güvenliğini sağlamak mı, emniyet şeridini bilerek ihlal edeni tespit etmek mi, ambulansa yol vermeyen, makas atan magandaları ehlileştirmek mi, yoksa ceza makbuzu sayfalarını doldurmak mı?

Bu örnekte olduğu gibi her konuda yasalar ve alt düzenlemelerinin uygulanmasındaki esas amacın hiçbir zaman unutulmaması tüm kurum ve sektörler için elzem bir konudur.

Gümrük Müşavirleri olarak bizlerin, Dış Ticaret erbabının, Lojistikçilerin, beyan ve işleyiş noktasında, Devletimizin yüksek menfaatlerini korumak, çevre toplum sağlığına zarar verici işlemlerin engellenmesine yardımcı olmak, temsilcisi olduğumuz firmaların çıkar ve haklarını korumak ve aynı zamanda idareye yardımcı olarak kanunsuz işlemlerin önüne geçme görevimizi unutmamalıyız.

Kanunların doğru olarak uygulanmasını denetleyen Devleti temsil eden İdarecilerimizin ve İdare Personelinin de yasal düzenlemelerdeki asli amacı gözetmek suretiyle, amaca uygun kararlar almalı, bilerek veya bilmeyerek yapılacak, hatayı ve suçu hep birlikte engellememiz gerekir. Bu noktada kötü niyetli kişilere alan daraltılmış olacak, hukuki ihtilaflara bağlı iş yükü de azaltılmış olacaktır.
Etiketler
Olcay ŞAHİN
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları