5G Teknolojisi!

Son Güncellenme Tarihi: 15.06.2020
Özgür GÜNYEL

Özgür GÜNYEL

Çin, küresel ticaret ve gümrük sisteminde 5G teknolojisini kullanacağını duyurdu.

Dünya gümrük örgütü (WCO) genel sekreteri Kunio Mikuriya, Çin'in 5G teknolojisinin küresel ticaret ve gümrük sisteminde uygulanmasını dört gözle beklediklerini belirti.

Dünya bazı ülkeler ki bunlar Çin, Güney Kore, Japonya, ABD bu yeni teknolojiyi yerel olarak kullanmaya başladı. Fakat uluslararası kullanıma henüz geçilmedi.

5G Teknolojisi Nedir?

5G, 4G LTE bağlantınızın yerini alacak veya en azından artıracak yeni nesil mobil geniş banttır. 5G ile, katlanarak daha yüksek indirme ve yükleme hızları göreceğiz. Gecikme veya cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen süre de önemli ölçüde azalacaktır. Bir sonraki (beşinci) hücresel teknoloji nesli ve kablosuz ağların hızını, kapsamını ve yanıt verme yeteneğini büyük ölçüde artırmayı vaat ediyor.

Aşağıda grafikte göreceğiniz gibi, şu an kullanmakta olduğumuz dünyada 4G olarak bilinen, bizde 4.5G olarak adlandırılan teknolojinin 5G ile geleceği nokta rakamlar ile net ifade edilmiştir.


Bu yeni teknoloji, tipik hücresel bağlantınızdan 10 ila 100 kat daha hızlıdır ve evinize giren fiziksel bir fiber optik kabloyla elde edebileceğiniz hızdan bile daha hızlıdır.

Peki bu yeni teknoloji sadece HIZ ile mi ilgili;

Hayır! En önemli faydalarından biri düşük gecikme hızı. Bu terimi çok duyacaksınız. Gecikme, bir bağlantıyı tıkladığınızda veya telefonunuzda bir videoyu yayınlamaya başladığınızda, isteği ağa gönderen ve ağ yanıt verdiğinde, web sitesini teslim ettiğinizde veya videonuzu oynadığınızda oluşan yanıt süresidir.

Bu gecikme süresi mevcut ağlarda yaklaşık 20 milisaniye sürebilir. Çok fazla görünmüyor, ancak 5G ile bu gecikme süresi 1 milisaniyeye kadar azalıyor veya normal bir kamerada flaş için geçen süre kadar azalıyor.

5G'nin mevcut 4.5G ağlarımızla karşılaştırıldığında sağladığı hız ve veri yoğunluğu sonucunda farklı işletmeler ve iş modelleri için yeni fırsatlar oluşturmakta.

Özellikle dijitalleşme ile hayatımıza giren birçok teknoloji arasında yer alan “IoT – Internet of things” nesnelerin interneti düşünüldüğünde hayatımıza girecek olan milyarlarca cihazın 5G teknolojisi ile kullanım alanları hem daha hızlı genişleyecek hem de daha sorunsuz ve hızlı veri transferi sayesinde sorunsuz çalışan IoT alt yapıları sunacak.

5G, yapay zekâ ve tahmine dayalı öğrenmelerin her yerden gelişmesine olanak tanıyacaktır.

Gümrükleme sektöründe hizmet verdiğimiz müşterilerin, hizmeti yapmamızı istediği yeni lokasyonlarda konumlanma sürecinde önümüze çıkan ilk engel şirket sistemlerine erişimde kullanılan internet ağ hizmetlerinin kurulum sürecinde yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak ve ihtiyaç duyduğumuz hızları rahatlıkla kullanacağımız bir teknoloji.


5G, yüksek seviyede veri transferi yanı sıra alt yapısında barındırdığı birçok yeni protokoller ile önümüzde ki dönemde, donanım ve yazılım alanında birçok yeni teknolojilerin hayatımıza girmesine neden olacak yeni fırsatları da beraberinde getirmekte.

5G nin gelişi ile birlikte hayatımıza girecek olan yeni teknolojilerin, mevcut kullandığımız birçok cihazın bu yeni teknolojiyi desteklemiyor olması nedeni ile yüksek değişim maliyetlerini beraberinde getirdiğini de unutmamak lazım.

Sağlıklı günler dileklerimle.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları