Kırgızistan'da Balık Çiftlikleri İhracatçılar İçin Fırsat Olabilir

Son Güncellenme Tarihi: 19.05.2022 |

Bişkek Ticaret Müşavirliği: “Kırgizistan’da balık yemi ve balık çiftlikleri ekipmanları ihracatçılarımız için fırsatlar doğabilir.”

Kırgızistan'da Balık Çiftlikleri İhracatçılar İçin Fırsat Olabilir

Kırgız Tarım ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Askarbek Dzhanybekov Bişkek'teki bir yuvarlak masa toplantısında Kırgızistan'da balıkçılık sektörü çok hızlı geliştiğini; çünkü ülkenin bunun için eşsiz doğal kaynaklara ve iklim koşullarına sahip olduğunu açıkladı.

Bakanın bilgilerine göre, Kırgızistan'ın yılda 50 bin ton balık ürününe ihtiyacı var ve 2021'de ülke 10 bin ton üretim seviyesine ulaştı.

“Son 3 yılda balık üretim hacmi katlanarak büyüyor. Gerçekte, çok daha fazlası. Büyük ihtimalle ihracat hacmimiz de artıyor. Bu da Kırgızistan'da balıkçılık sektörünün büyüme potansiyelinin büyük olduğunu gösteriyor" dedi Bakan.

2021'de 104 balık çiftlikleri kayıt edilmiş, 2022 yılında balık çiftliklerin sayısı 192'ye yükseldi.

“Envanter sırasında 2.721 balık çiftliği oluşturabileceğimiz ortaya çıktı. Bu fırsatların yanında zorluklarımız da var. Son zamanlarda ülkede gerekli uzmanların olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldık” dedi Bakan.

Ayrıca Kırgızistan'da yem ve havyar ihracatının zor olduğunu bildiren Bakan, "Balık çiftliklerimiz bu sorunlarla karşılaşmakta ve mevcut avantajlarla birlikte bunları da çözmeliyiz" dedi.

Balık çiftliklerinin artması ile birlikte balık yemi ve balık çiftliğine gerekli diğer ürün ve ekipmanlara da ihtiyacın artacağı değerlendiriliyor. Bu bağlamda Ticaret Müşavirliği tarafından, konunun, balık yemi ve balık çiftlikleri ekipmanları üretimi yapan şirketler için fırsatlar sunabileceği ifade edildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri