Karadeniz Bölgesinden Rusya'ya İhracatın Lideri Trabzon

Son Güncellenme Tarihi: 14.09.2021 |

2021 yılının Ocak-Ağustos aylarını kapsayan 8 aylık dönemde Trabzon ilinden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracat 115 milyon 551 bin 947 dolara ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 oranında artış yaşandı.

Karadeniz Bölgesinden Rusya'ya İhracatın Lideri Trabzon

18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesinden ise aynı dönemde Rusya Federasyonu'na toplamda 218 milyon 908 bin 833 dolar tutarında ihracat gerçekleşti ve yapılan ihracatta yüzde 100 oranında artış sağlandı.

Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu'na en fazla ihracat gerçekleştiren il sıralamasında Trabzon birinci sırada yer alırken, ikinci sırada Samsun, üçüncü sırada ise Rize yer aldı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet KALYONCU, 2021 yılı ilk 8 ayında Trabzon ilinden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüksek oranlı artış yaşandığını belirterek, Karadeniz Bölgesi illerinden Rusya Federasyonu'na en fazla ihracatın Trabzon ilinden gerçekleştirildiğini ifade etti.

Kalyoncu; Trabzon ilinden Rusya Federasyonu'na en çok ihraç edilen ürünün yaş meyve sebze ürünleri olduğunu, ikinci sırada ise ihracatı hızla yükselen Balık ihracatının geldiğini, toplamda 23 sektörden Rusya Federasyonu'na ihracat gerçekleştirildiğini ve Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın yarısından fazlasının (yüzde 53'lük kısmın) tek başına Trabzon ili tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Rusya’ya en fazla alabalık ihracatı yapan il Rize oldu
Rize ilinin de ihracatını hızlı bir şekilde yükselterek, 2021 yılında Türkiye’den Rusya Federasyonu'na en fazla Alabalık ihracatını gerçekleştiren il olduğunu belirten Kalyoncu, bu dönemde de Rize ilinden Rusya Federasyonu'na yüzde 96 oranındaki artışla 30 Milyon 88 Bin dolar tutarında Alabalık ihracatı gerçekleştirildiğini belirtti.

2021 yılının kalan döneminde de Rusya'ya yapılacak ihracatın artışla tamamlanacağına vurgu yapan Kalyoncu şu ifadeleri kullandı:

“İkili ticaretimizin daha yüksek rakamlara ulaşması, Karadeniz Bölgesinin hedef pazarı olan Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın yakınlık avantajımız ölçeğinde artırılabilmesi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst noktalara ulaşması için yaşanan tarife dışı engelleri ortadan kaldıracak iki ülke arasında bir Tercihli Ticaret Anlaşmasının yapılması gerekiyor. En büyük dış ticaret hacmine sahip olduğumuz ülkelerden biri olan Rusya Federasyonu ile ikili ticaretin gerçek potansiyeline ulaşması için yaşanan sorunları ortadan kaldıracak tercihli bir ticaret anlaşması yapmak zorunlu. Bu anlaşmanın yapılması ile dış ticaret hacmimizin hedef konulan 100 Milyar Dolar seviyesine kısa zaman içinde ulaşacağına inanıyorum.”

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri