Karadağ, Kahve Vergisinde Düzenleme Yapmayı Planlıyor

Son Güncellenme Tarihi: 14.01.2022 |

Karadağ Hükümeti, kahve üreticileri ve ithalatçıları için eşit bir yasal statü sağlamak amacıyla, kavrulmuş ve kavrulmamış kahve için farklı vergi oranları öneriyor.

Karadağ, Kahve Vergisinde Düzenleme Yapmayı Planlıyor

Karadağ Hükümeti tarafından, kavrulmuş ve kavrulmamış kahve için farklı vergi oranları önerildi. Düzenlemenin genel piyasanın düzenlenmesine katkıda bulunacağı ve bu kaynaktan gelen gelirleri artıracağı belirtiliyor.

Bu amaçla Hükümet, Kahve Vergisi Kanununda önerilen değişiklikleri Karadağ Meclisine sundu.

Hükümet, yasa değişikliklerini detaylandırırken, “Kanunda yapılan değişikliklerin ana nedeni, tüm piyasa oyuncuları için adil rekabet ilkesine dayalı olarak, tüm kahve üreticileri ve ithalatçıları için eşit bir yasal statü sağlama ihtiyacıdır” dedi.

Önerilen değişikliklere göre, kavrulmamış kahvenin vergisi kilogram başına 1 Avro yerine 0,80 Avro, kavrulmuş kahvenin vergisi ise kilogram başına 0,80 Avro yerine 1 Avro olacak.

Söz konusu değişikliklere göre, kahve vergi mükelleflerinin daha fazla üretime ilişkin beyanlarını, kahve vergisinin hesaplanması için aylık beyannameleri ve ayrıca mükelleflerin kayıt ve sicilden çıkarılması taleplerini sunmak için kullanılacak olan Karadağ Teftiş İşleri İdaresi'nin yeni bir bilgi sistemi öngörülüyor.

Karadağ Hükümeti, yasa teklifinin kahve vergisinin hesaplanması ve ödenmesinden sorumlu olan Karadağ Teftiş İşleri İdaresi ile iletişim halinde hazırlandığını ifade etti.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri