Kamerun'un Araç İthalatı Artış Gösterdi

Son Güncellenme Tarihi: 7.10.2021 |

Kamerun Ulusal İstatistik Enstitüsü'ne (INS) göre Kamerun'un taşıt ekipmanı ithalatı 2021 yılının ilk yarısında, bir önceki yıla göre, yüzde 60 oranında artış gösterdi.

Kamerun'un Araç İthalatı Artış Gösterdi

Yayımlanan raporda yüksek artış oranına ilişkin herhangi bir sebep gösterilmemekle birlikte kaydedilen yüksek artışın 2021 yılı Ocak ayında EPA kapsamında gerçekleştirilmiş olan tarife indiriminden kaynaklandığı görülüyor.

EPA (Ekonomic Partnership Agreement- Ekonomik Ortaklık Anlaşması), Kamerun ile Avrupa Birliği arasında Birliğin Kamerun'a ihraç ettiği ürünlerde kademeli bir tarife indirimi öngören anlaşma olarak biliniyor.

Anlaşma kapsamındaki beşinci grup tarife indirimleri, ülkenin yüksek gümrük geliri elde ettiği binek araçları ve motosiklet gibi ürünlerde yapılan yüzde 10'luk indirimleri kapsıyor. 4 Ağustos 2021 tarihinde yapılmış olan altıncı grup tarife indirimiyle birlikte söz konusu ürün grubunda yüzde 10'luk bir tarife indirimi daha yapılmış ve toplam indirim oranı yüzde 20'ye ulaşmıştı. Bu da bu ürün grubundaki ithalatı hızlandırıcı yeni bir etken olarak öne çıktı.

Bunun yanında 2021 yılı Ağustos ayı itibariyle traktör ve motor yedek parça ürünlerinde tarifelerin tamamı indirilirken, kamyon vb. taşıtlarda ise tarifelerin yüzde 75'i indirilmiş bulunuyor. Kamerun ve Sahra altı Afrika'nın genelinde taşıt araçlarının önemli bir bölümü Asya menşeli olmakla birlikte Avrupalı satıcılar tarafından pazarlanıyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri