İşlenmiş Kıymetli Maden İhracatında Ayar Raporu Aranmayacak

Son Güncellenme Tarihi: 20.09.2021 |

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, “İşlenmiş Kıymetli Maden İhracatında Ayar Raporu”na ilişkin bir genelge yayımladı.

İşlenmiş Kıymetli Maden İhracatında Ayar Raporu Aranmayacak

2021/23 sayılı Genelgede; 20/6/2007 tarihli ve 26558 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kıymetli Maden ve Taş Analizinde Yetki Verilecek Ayar Evlerinin Standartları, Seçimi ve Denetim Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğin, 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde, kıymetli maden ihracatında ayar raporu hazırlanmasına ilişkin bir düzenleme mevcut iken söz konusu Tebliği yürürlükten kaldıran 18/4/2018 tarihli ve 30395 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Kıymetli Maden ve Taş Analizinde Yetki Verilecek Ayar Evlerinin Standartları, Seçimi ve Denetim Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğde işlenmiş kıymetli maden ihracatında ayar raporu hazırlanmasına ilişkin bir düzenleme yapılmadığı anımsatıldı.

Ancak, bazı ihracatçıların işlenmiş kıymetli madenler için hazırlattıkları ayar raporlarını gümrük idarelerine ibraz etmeye devam etmesinin uygulamada tereddütlere yol açtığı ifade edildi. Konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığının yazısına atıfla, kambiyo mevzuatında kıymetli maden ihraç işlemlerinde ayar raporu hazırlanmasına yönelik bir zorunluluk bulunmadığı belirtildi.

Bu itibarla, risk kriterleri çerçevesinde ciddi şüphe duyulan hallerde yapılacak işlemler saklı kalmak üzere işlenmiş kıymetli madenlerin 1000 rejim kodlu kat'i ihracat işlemlerinde gümrük idarelerince ayar raporu aranması zorunluluğu bulunmadığı bildirildi.

İlgili Genelge için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri