Gümrük Beyannamesi Tescil Sıra Sayısı Formatı Değiştiriliyor

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2021 |

Ticaret Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, “Gümrük Beyannamesi Tescil Sıra Sayısı Format Değişikliği Hakkında” bir yazı yayımladı.

Gümrük Beyannamesi Tescil Sıra Sayısı Formatı Değiştiriliyor

Yazıda, “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Beyannamesi (Detaylı Beyan)” düzenlenerek yapılan yazılı gümrük beyanı, tüm gümrük işlemlerinin gerçek zamanlı olarak bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlayan BİLGE sistemi üzerinden elektronik olarak yapıldığı ve BİLGE sistemine kaydedilen gümrük beyannamesine sistem tarafından değişmez bir tescil numarası verildiği anımsatıldı. Bu numaranın, içinde bulunan yılın son iki hanesini, gümrük idaresinin kodunu, yapılan işlemin ithalat (IM) veya ihracat (EX) olarak türünü ve tescil sıra numarasını içerdiği belirtildi.

Başlangıçta 6 haneli olarak belirlenen tescil sıra numarasının, son dönemde artan ihracat işlemleri sayısına bağlı olarak yetersiz kalacağının değerlendirildiği ve 8 haneli olarak yeniden düzenlenmesi ihtiyacının hasıl olduğu ifade edildi.

Yazıda son olarak; söz konusu çalışmanın 4 Aralık Cumartesi saat 12:00 ila 15:00 saatleri arasında yapılmasının öngörüldüğü aktarıldı.

İlgili örnek belge (Beyanname Numarası Formatı) için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler