Faaliyet Alanlarına Göre Nihai Kullanım Mevzuatına Tabi Eşyalar Listesi Hakkında

Son Güncellenme Tarihi: 2.01.2018 |

Faaliyet Alanlarına Göre Nihai Kullanım Mevzuatına Tabi Eşyalar Listesi Hakkında

Faaliyet Alanlarına Göre Nihai Kullanım Mevzuatına Tabi Eşyalar Listesi Hakkında
Nihai Kullanım Mevzuatı kapsamında ithal edilecek ürünler İthalat Rejim Kararında “a” sembolü ile gösterilmekte.  Bu işarete haiz olan eşya Gümrük Mevzuatının Nihai kullanım hükümlerine tabi. Bunların dışında bir de kullanım amacına yönelik indirimli veya “0” sıfır vergi haddi uygulanacak eşya listesi mevcut. Bu yıl ilk defa bu nevi eşyalar, ithalat rejim kararının 1 nolu ekinde ilan edilmiştir (Daha önceden dip not şeklinde ilan edilmekteydi). İthalat rejim kararının ilgili kısmı ekte bulunuyor.

Buna göre :
1- GTİP Ve Madde ismi belirtilen ürünleri ithal eden firmaların, 3.stunda yer alan (Üretimi gerçekleştirilecek Nihai ürün) ürünleri üretecek olan veya bu üretimi gerçekleştirecek firmalara ithal ettiği hammaddeyi satacak olan firmaların, ithalattan önce TPS (Tek Pencere Sistemi üzerinden) Nihai Kullanım izin belgesi alması halinde gümrük vergisi ithalat rejim kararında belirtilen oran değil; ekteki indirimli veya (0) sıfır vergi haddi uygulanacak.
2- Ekli Listedeki GTİP’lerden eşya ithalatı yapıp; 3. Stundaki ürünleri üretecek olan imalatçıların veya belirtilen imalat sanayiine ithal ettiği hammaddeleri satacak olan ithalatçıların Nihai Kullanım Mevzuatı ve sonrasındaki prosedürler için daha detaylı bilgi almak için bizimle temasa geçebilirler.

EK
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler