Çin’de Elektrikli Araç Satışları Rekor Kırıyor

Son Güncellenme Tarihi: 20.11.2023 |

Küresel Elektrikli Araç (EV) satışları güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor, Çin’de ise teşviklerin sona ermesine rağmen satışlar rekor kırıyor.

Çin’de Elektrikli Araç Satışları Rekor Kırıyor

Piyasa araştırma şirketi Rho Motion'a göre, elektrikli araç satışları, teşviklerin sona ermesine rağmen Çin'in Ekim ayında rekor seviyede aylık satış bildirmesiyle küresel olarak güçlenmeye devam ediyor.

Çin, 2022 yılında elektrikli araç alımlarına yönelik 11 yıllık teşvik programını sonlandırdı, ancak bazı yerel yetkililer tüketicilere yönelik sübvansiyonların yanı sıra yatırımları çekmek için yardım veya vergi indirimleri sunmaya devam etti.

Dünya genelinde en büyük otomobil pazarı olan Çin'de elektrikli araç satışları Eylül ayından bugüne yüzde 29 arttı. Aynı dönemde küresel elektrikli araç pazarı ise yüzde 34 büyüme gösterdi.

Rho Motion'a göre Çin, araç satışlarının mevsimsel olarak yüksek olduğu yılın son iki ayına giriyor. Eylül ayında teşviklerin kaldırılmasının talep üzerinde baskı oluşturmasına rağmen, Avrupa pazarlarında EV satışları yüzde 26 arttı.

Piyasa araştırma şirketi, "Bu teşvikler Alman pazarında önemli bir faktördür, çünkü binek araç tescillerinin neredeyse üçte ikisi ticari araçlara aittir." açıklamasında bulundu.

Tesla, Mercedes Benz ve Volkswagen yüksek faiz oranlarının ve bölgedeki durgun pazarın müşterileri uzaklaştırdığı konusunda uyarıda bulundu.

Kuzey Amerika'daki EV satışları ise yılın başından bu yana yüzde 78 arttı.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri