BM Genel Sekreteri Ülkeleri Yeşil Ekonomiye Geçmeye Çağırdı

Son Güncellenme Tarihi: 23.09.2021 |

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres, BM Genel Kurulu 76. oturumunda Dünya Liderlerine “İnsanlık uçurumun kenarında ve yanlış yönde ilerliyoruz. Dünyanın uyanması gerekiyor" diye seslendi.

BM Genel Sekreteri Ülkeleri Yeşil Ekonomiye Geçmeye Çağırdı

BM Genel Kurulu’nun 76’ıncı oturumunda Dünya Liderleri ve büyükelçilerine seslenen Guterres iklim politikası, toplumsal cinsiyet eşitliği ve zengin ile yoksul arasındaki uçurumun kapanması konularında daha çok eylem çağrısı yaptı.

“İlk hareketi başkalarından beklemeyin kendi üzerinize düşeni yapın”
BM Genel Sekreteri konuşmasında 31 Ekim tarihinde Glasgow’da yapılacak COP26 BM İklim Konferansının başarıyla sonuçlanmasının gerekliliğine işaret etti.

Guterres, ülkelerin 2050 yılı sonuna kadar karbon tarafsızlığının sağlanması taahhüdü de arasında olmak üzere iklim ile ilgili kilit konular olan azaltım, finansman ve uyum alanlarında daha çok çaba göstermeleri gerektiğini belirtti.

Genel Sekreter “Her üye ülkeye mesajım şu: İlk hareketi başkalarından beklemeyin. Kendi üzerinize düşeni yapın” dedi ve ülkeleri karbonu vergilendirerek, fosil yakıtların sübvansiyonunu sonlandırarak ve yeni kömür yakıtlı termik santral kurmayarak yeşil ekonomiye geçmeye çağırdı.

Guterres “Bu gezegenimiz için acil bir durum. Hala ağırlıklı olarak kömüre bağlı ülkeler ile onların dönüşümünü sağlayacak finansal ve teknik kaynaklara sahip ülkeler arasında yeni dayanışma koalisyonlarına ihtiyacımız var. Harekete geçme fırsatımız ve yükümlülüğümüz var” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri 2022 yılının ortasında Dünya nüfusunun yüzde 70’inin aşılanmasının planlandığı küresel bir aşı planının gerekliliğinin altını çizdi ve “zengin ile fakir arasındaki uçurumu kapatmanın ilk adımı pandemiyi herkes için her yerde sona erdirmektir. Kaybedecek zamanımız yok” diye konuştu.

COVID-19 ahlaki krizi
Guterres, "Dünyanın bazı yerlerinde son kullanma tarihi geçmiş, kullanılmamış Covid-19 aşılarını çöpte görüyoruz. Bazı ülkelerde aşı bolluğu, diğerlerinde boş raflar" diye konuştu.

Guterres, bir tarafta bilim ve insan becerisiyle rekor sürede aşının bulunduğunu bir tarafta ise siyasi irade eksikliği, bencillik ve güvensizlik ile bu zaferin eksik kaldığını söyledi.

BM Genel Sekreteri zengin ülkelerin çoğunluğunun aşılanıp Afrikalıların yüzde 90’dan fazlasının hala ilk dozunu bekliyor olmasını dünyanın ahlaki vaziyetinin delili ve korkunç bir durum olduğunu söyledi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler