Birleşik Krallık’tan Deniz Taşımacılığının Tamamen Karbonsuzlaştırılması Çağrısı

Son Güncellenme Tarihi: 1.10.2021 |

Birleşik Krallık, deniz taşımacılığı sektörünün 2050 yılına kadar tamamen karbonsuzlaştırılması için Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO’ya baskı yapıyor.

Birleşik Krallık’tan Deniz Taşımacılığının Tamamen Karbonsuzlaştırılması Çağrısı

Londra Uluslararası Denizcilik Haftası’nda eylem çağrısı yapan Birleşik Krallık hükümeti ve Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nden (International Maritime Organization–IMO) mevcut hedefini artırmasını talep etti.

Birleşmiş Milletler’e bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren IMO’nun mevcut hedefi, küresel deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyonların 2008 seviyelerine kıyasla yüzde 50 oranında azaltılmasını sağlamak.

Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası, Birleşik Krallık tarafından güncel olarak yayımlanan ve ilk defa deniz taşımacılığı sektörünü kapsayan Altıncı Karbon Bütçesine (Sixth Carbon Budget) ve deniz taşımacılığının 2050 yılına kadar tamamen karbonsuzlaştırılması konusunda Taşımacılığın Karbonsuzlaştırılması Planı’na (Transport Decarbonisation Plan) vurgu yaptı. Fakat yapılan bu çağrı henüz uluslararası seviyede kabul görmedi.
Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası Müdürü Bob Sanguinetti konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Yeşil gündem konusunda ön planda olmak isteyen IMO için radikal bir adım atma zamanı geldi. Emisyonların yüzde 50 oranında azaltılması hedefi yeterli değil. Dolayısıyla IMO’nun 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine bağlı olması gerekmektedir.”

31 Ekim–12 Kasım 2021 tarihleri arasında Glasgow’da gerçekleştirilecek 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na dikkat çeken Sanguinetti sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Deniz taşımacılığı yüklerin taşınması için kullanılan en temiz yöntemlerden bir tanesidir. Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 90’ınını taşıyan sektörün küresel sera gazı emisyonlarına olan etkisi yaklaşık olarak yıl bazında yüzde 2.4 oranındadır. Fakat emisyonların azaltılması için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla uluslararası düzeyde atılacak somut adımlara ihtiyacımız var. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyon hedefimize ulaşmak için IMO’da bulunan ortaklarımızla çalışmalar yürüteceğiz.”

Sanguinetti tarafından yapılan açıklamalara benzer olarak Birleşik Krallık Deniz Ticaret Odası Başkanı John Denholm denizcilik sektörünün sorumluluklarını ciddiye aldığını tüm dünyanın bilmesi gerektiğini ifade ederek, 2050 hedefi neticesinde sektörün yeşil geçiş sürecini başarılı bir şekilde tamamlayacağını belirtti.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Birleşik Krallık’ın emisyon konusunda gösterdiği çabalarından memnuniyet duyduklarını ve sektördeki değişimlerden dolayı çok heyecanlı olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Zengin bir denizcilik geçmişine sahip ve 31 Ekim–12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yapacak ülkemizin, denizcilik sektörünün yeşil geçiş sürecinde gösterdiği öncülükten dolayı gururluyuz. Önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık sularında faaliyete geçecek sıfır emisyonlu ticari gemilerin ve İngiliz Kanalı geçişlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde emisyonsuz olacağı düşünüldüğünde sektörün hızlı bir gelişme gösterdiği söylenebilir.”
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri