Birleşik Krallık Sistemine Kabul Edilen İlk Ülke Oldu! Gümrüksüz İhracat Yapabilecek

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2021 |

Özbekistan ile Birleşik Krallık arasında kabul edilen GSP sistemi ile Özbekistan, Birleşik Krallık’a ihraç edeceği 7 bin 800’den fazla üründe ithalat vergisi ödemeyecek.

Birleşik Krallık Sistemine Kabul Edilen İlk Ülke Oldu! Gümrüksüz İhracat Yapabilecek

Birleşik Krallık’ın Özbekistan’ı Genelleşmiş Preferanslar Sistemi’ne (GSP) kabul etmesiyle Özbekistan, 7 bin 800'den fazla ürünü Birleşik Krallık’a ithalat vergisi ödemeksizin ihraç etme imkanı elde etti.

Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanlığı ile İngiltere Büyükelçiliği'nin ortak basın toplantısında yapılan açıklamaya göre, iki hükümetin altı aylık ortak çabalarından sonra, Özbekistan 1 Kasım 2021'de Birleşik Krallık'ın genişletilmiş GSP sistemine resmen kabul edildi. Böylelikle Özbekistan dünyada Birleşik Krallık sistemine kabul edilen ilk ülke oldu.

Özbekistan'a Genişletilmiş GSP sisteminden yararlanma statüsü verilmesinin nedenlerini açıklayan İngiltere, Özbekistan'ın insan hakları, çalışma standartları, çevre ve iyi yönetişim alanında 27 büyük uluslararası sözleşmeyi başarıyla onayladığını belirtti.

Böylece sistem, Özbekistan'ın toplam değeri 437 milyar sterlini aşan dünyanın beşinci en büyük ekonomisine ve önde gelen uluslararası tüketici ve perakende pazarına girme imkanı sunacak. Bununla birlikte Özbekistan, Birleşik Krallık için bölgesel bir merkez görevi görecek ve bölgenin en hızlı büyüyen ve gelişen pazarına girmesini kolaylaştıracak, ayrıca Özbekistan'a tekstil, tarım ve diğer ürünlerinde pazara giriş imkanı tanıyacak.

Genelleşmiş Preferanslar Sistemi (GSP) Nedir?
Genelleşmiş Preferanslar Sistemi, Gelişmiş ülkelerin belli ürünlerde Gelişmekte Olan Ülkeler lehine tek taraflı olarak uyguladığı tercihli gümrük vergileri sistemidir. Böylelikle Gelişmekte Olan Ülkeler belli ürünlerde Gelişmiş Ülkelere gümrük vergisinden muaf veya daha düşük gümrük vergileriyle ihraç olanağına sahip olmaktadır.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler