Bakanlık Uyardı! Domates, Biber ve Kabak Tohumu İthalatçılarının Dikkatine

Son Güncellenme Tarihi: 3.09.2021 |

Tarım ve Orman Bakanlığı domates, biber ve kabak tohumu ithalatçılarını uyardı. Bakanlık, söz konusu bitkilerin ithalatına yeni bitki sağlığı şartları getirdi.

Bakanlık Uyardı! Domates, Biber ve Kabak Tohumu İthalatçılarının Dikkatine

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü muhatap “Domates, Biber ve Kabak Tohumlarının İthalat Kontrolleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Son zamanlarda birçok bitki türünde görülen virüs ve viroidin ithalat yapılan ülkeler başta olmak üzere dünyada hızlı bir şekilde yayılması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı hareket geçti. Bakanlık tarafından domates, biber ve kabak tohumu ithalatına yeni bitki sağlığı şartları getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yayımladığı yazıda, bitkilerde bazı virüs ve hastalık yapıcı moleküllerin dünyada hızlı şekilde yayıldığını belirterek bunların Türkiye’ye de de bulaşmasını önlemek için ithalatta analiz uygulamalarının başlatılması gerektiğini belirtti.

Yazının devamında, virüslerin konukçusu olduğu bitkiler ve yaygın şekilde görülen ülkeler de paylaşıldı.

Buna göre hıyar, kavun, balkabağı, domates, biber, tütün, turp, patates ve süs bitkilerinde yaygın şekilde çeşitli virüs ve zararlı moleküllere rastlandığı belirtildi.

Bu bitkilerde görülen zararlı etmenlerin Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtasındaki birçok ülkede yaygın şekilde görüldüğünden bahsedilerek bu zararlıların Türkiye için de risk oluşturduğu ifade edildi.

İthalat yapılan ülkeler viroidlerle bulaşık durumda
Yazının devamında, başlıca domates tohumu ithalatı yapılan ülkelerden biri olan İsrail’in TASVd cinsi hastalık yapıcı molekül ile bulaşık durumda olduğuna dikkat çekilirken, süs bitkileri ve domates ithalatı yapılan bir başka ülke olan Hindistan’ın da TCDVd cinsi hastalık yapıcı molekül ile bulaşık durumda olduğunun altı çizildi.

Bu kapsamda, belirlenen ürünlerde zararlı olan ve tohumlarla taşınan karantina etmeni 2 virüs ve 4 viroidin Türkiye’ye girişinin önlenmesi amacıyla gerekli önlemlerin duyurulduğu ve önlemlerin 15 Eylül 2021 tarihinden itibaren uygulamaya geçirileceği belirtildi.

Yazıda son olarak tüm ülkelerden Türkiye'ye domates, biber ve kabak tohumlarının ithalatında iletilen bitki sağlığı şartlarının dikkate alınması gerektiği bildirildi.

Viroid nedir? Bitkileri nasıl etkiler?
Virüslerden daha küçük yapıdaki viroidler (enfeksiyon yapıcı özellikteki moleküller) sadece bitkileri enfekte ederler. Tek bir molekül hastalığı tüm bitkiye yayabilirler. Virüsler gibi protein sentezleyemezler ancak bitkideki denetçi sistemleri bozarak anormal büyümeler veya cücelikler oluşturabilirler. Bunların en ünlülerinden cadang-cadang viroidi, Filipinler'de 10 milyondan fazla hindistan cevizi ağacının ölmesine yol açmıştı.

Haber: Elif TURAN

İlgili yazı için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İthalat Haberleri