Avustralya'nın Khapra Böceği İle İlgili Aldığı Mücadele Tedbirleri

Son Güncellenme Tarihi: 14.10.2021 |

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü muhatap “Avustralya'nın Khapra Böceği İle İlgili Aldığı Mücadele Tedbirleri” hakkında bir yazı yayımladı.

Avustralya'nın Khapra Böceği İle İlgili Aldığı Mücadele Tedbirleri
Yazıda, Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı’nın, Khapra böceğinin konukçusu olan bitkisel ürünlerle ilgili olarak ticaret ortaklarına, Avustralya'yı Khapra böceği girişine, yerleşmesine ve yayılmasına karşı korumak için acil durum önlemleri uygulama maksadını bildiren G/SPS/N/AUS/502 simgeli SPS bildirimini 4 Ağustos 2020'de yayınladığı hatırlatıldı. Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı tarafından Khapra böceği ile mücadele kapsamında yüksek riskli olduğu belirlenen muhtelif ürünlere karşı tedbirlerin kademeli olarak uygulamaya konulacağı anımsatıldı.

3 Ağustos 2021 tarihli G/SPS/N/AUS/502/Add.12 simgeli SPS bildiriminin acil durum önlemlerinin 3’üncü aşaması kapsamında yüksek riskli bitki ürünleri için mevcut olan geçici alternatif işlem seçenekleri hakkında ticaret ortaklarını bilgilendirmek amacıyla yayımlandığı belirtildi. Geçici alternatif işlemler ise şu şekilde:

-Acil durum önlemlerinin 3’üncü aşamasının Eylül 2021'de başlatılacağı belirtilerek hava ve deniz yoluyla Khapra böceği hedefinde olma riski olan bir ülkeden ihraç edilen yüksek riskli bitki ürünleri için onaylanmış bir seçenek kullanılarak, sınır ötesinde zorunlu işlemler gerçekleştirilmeye başlanacağı bildirildi.

-Onaylı işlem seçeneklerinin ısıl işlem ve metil bromür fümigasyonu olduğu belirtilerek bu seçeneklerin bazı ürünler için uygun olmadığı bildirildi. Bu nedenle modifiye atmosfer uygulamaları da dahil olmak üzere alternatif işlem seçenekleri belirtildi. Bu seçeneklerin yalnızca geçici önlem olduğundan bahsedilerek yüksek riskli bitki ürünleri için mevcut alternatif işlem seçeneklerini detaylandıran belgeye yer verildi.

Yine 3 Ağustos 2021 tarihli G/SPS/N/AUS/502/Add.13 simgeli SPS bildiriminde ise 2 Ağustos 2021'de veya sonrasında ithal edilen bitki ürünlerinin artık yüksek riskli olarak kabul edilmediği belirtilerek istisnalar listesinin web sitesinde bulunduğu aktarıldı.

Ayrıca 23 Ağustos 2021 tarihli G/SPS/N/AUS/502/Add.14 simgeli SPS bildirimi yayımlandığı iletildi. Bu bildirimde 30 Eylül 2021 ve sonrasında ihraç edilen yüksek riskli bitkisel ürünler için yeni ithalat koşullarının geçerli olacağı ve ithalat koşullarının, ihracatın yapıldığı ülkeye göre farklılık göstereceği belirtildi.

Acil eylemler hakkında daha fazla bilgi için web sayfası https://www.agriculture.gov.au/pests-diseases-weeds/plant/khapra-beetle/urgent-actions olarak iletildi.

İhracat koşulları ve önlemlerle ilgili bütün ayrıntıların, uygulama tarihinden önce Biyogüvenlik İthalat Koşulları sisteminde (BICON) ana hatlarıyla belirtileceği bildirildi.

Avustralya'nın Khapra Böceği için aldığı ve alacağı önlemler hakkında ilgili Müdürlüklere gerekli bilgilendirme yapıldığı ifade edildi.

İlgili 12-13-14 simgeli SPS bildirimleri için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri