Almanya Kömür Tüketimine 2030’da Veda Edecek

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2021 |

Almanya’da süren koalisyon görüşmelerinde tarafların 2030’da kömürden çıkma kararı aldığı bildirildi.

Almanya Kömür Tüketimine 2030’da Veda Edecek

Almanya’daki yeni koalisyon, kömür tüketimini aşamalı olarak azaltarak 2030’da sıfırlamayı hedefliyor. Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti’nin oluşturacağı yeni hükümet ayrıca Almanya topraklarının yüzde 2’sini rüzgar enerjisi üretimi için kullanmayı ve hidrojene dayalı enerji üretimine odaklanmayı amaçlıyor.

Üç partiden oluşan koalisyon anlaşmasının büyük bir bölümü, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik adımlardan oluşuyor. Kömür tüketiminin planlanandan 8 yıl daha erken sona erdirilmesi hedefinin yanında, 2030 itibariyle toplam elektrik üretiminin yüzde 80’inin yenilenebilir enerjiden elde edilmesi ve 15 milyon elektrikli arabanın kullanılmaya başlanması da yeni hükümetin hedefleri arasında. Ekonomide yeşil dönüşüm için bir paradigma değişikliği başlatmayı hedeflerini açıklayan Yeşiller Partisi lideri Annalena Baerbock, iklim krizinin zamanımızın en büyük sorunu olduğunu vurguluyor.

Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar arasında yapılan anlaşmanın en öne çıkan maddesi Almanya’yı 2045 yılına kadar iklim nötr haline getirmek. 2030 yılına kadar kömürün aşamalı olarak kaldırılacağının belirtildiği anlaşmada, yeni ticari binaların çatılarında güneş enerjisinin zorunlu hale geleceği de ifade ediliyor. Ayrıca, Almanya’nın 16 eyaletinin tamamının yüzölçümlerinin yüzde 2’sini rüzgar enerjisi için ayırması zorunlu tutuluyor.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler