AB Dışındaki Ülkeler İçin İhracat İzni Verilen Su Ürünleri İşletme Listesi

Son Güncellenme Tarihi: 13.05.2022 |

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü muhatap “AB Dışındaki Ülkeler İçin İhracat İzni Verilen Su Ürünleri İşletme Listesi” hakkında bir yazı yayımladı.

AB Dışındaki Ülkeler İçin İhracat İzni Verilen Su Ürünleri İşletme Listesi

Yazıda, Türkiye’den su ürünleri ihracatı yapacak olan balıkçılık ürünleri işletmelerinin Bakanlıklarınca 5996 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda belirlendiği ve ihracat yetkisi verildiği belirtildi.

Bakanlıkça su ürünleri ihracat yetkisi verilen işletme bilgilerinin, Avrasya Ekonomik Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve listeleme zorunluluğu bulunan diğer ülkelerin ihracat yetkili otoritelerine bildirildiği; listeleme zorunluluğu bulunmayan üçüncü Dünya ülkelerine ihracat için Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün duyurusunun yeterli olduğu vurgulandı.

Onay prosedürü gerektiren ülkeler için oluşturulan listelerde yer alan işletmelerin bu ülkelerin resmi web sitelerinde yer alan listeye ilgili işletme unvanının eklenmesi ve yürürlüğe girmesinin ardından ihracat yapma hakkına sahip olduklarının altı çizildi. Ancak, bu listelerde yer almayıp sadece diğer ülkelere ihracat yetkisi bulunan işletmelerin Tarım ve Orman Bakanlığınca ayrıca listelendiğine dikkat çekildi.

Bu kapsamda, "AB Dışındaki Ülkeler İçin İhracat İzni Verilen Su Ürünleri İşletme Listesi"nin Bakanlığa yapılan yeni başvuruların incelenmesi üzerine yeniden düzenlendiği bildirildi.

AB Dışındaki Ülkeler İçin İhracat İzni Verilen Su Ürünleri İşletme Listesi için tıklayınız.

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler